View Single Post
  #14  
Vechi 25.04.2012, 12:09:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Inteleg parerea ta, insa fiind in cunostinta de cauza, am cercetat mult metode de tratare, si nu exista, pt ca nu este o boala. Nu se justifica cercetarea tratamenului unei boli care nu exista, si nici nu este corect sa gasim un medicament care sa modifice o persoana dupa cum doreste alta persoana. Mersi frumos pt comentariu!
Depinde unde ai cautat.

Daca "te simti" gay si vrei sa-ti justifici tentatia si eventual sa-i dai curs, atunci cauti pe site -urile gay unde ai sa gasesti exact "adevarul" enuntat de tine mai sus.

Daca ai sa cauti in cazuistica de tip provita ai sa gasesti numeroase marturii de persoane care au trecut prin fenomentul asta si totusi au reusit sa iasa la suprafata si sa aiba o viata normala.

Aici de exemplu ai cautat?

http://www.homosexualitate.ro/stiinta.html

Poate ai auzit si de Giuseppe Povia

Nu cunosc multe cazuri dar cele care le-am cunoscut pot spune ca homosexualitatea este mai mult de natura psihologica - raportari gresite la sexul opus, unele venind poate pe linia problemelor de familie si sexualitatea scapata de sub control.

Un rol il joaca uneori si un anumit dezechilibru biologic pe linie hormonala - baietii mai efeminati si fetele mai baietoase insa fara factorul psihologic care intr-adevar poate fi asistat si rezolvat + coruptia sexuala, nu s-ar ajunge la o orientare homosexuala determinanta.

Citat:
Am inteles ca un gay nu este pacatos din fire, decat atunci cand cade in pacat si savarseste fapta fizic sau cu gandul. Am descoperit ca acest lucru este crucea mea, si ca Dumenzeu doreste doar sa ma invete lucruri dificil de invatat, altfel. Viata inseamna doar apropierea de Dumnezeu, nimic altceva.
Intr-adevar tentatia nu este pacat atat timp cat nu este insusita fie chiar si mental si pana se rezolva problema la nivel psihologic/spiritual lupta cu tentia este o solutie.

Important este sa nu se piarda acea atitudine morala vigilenta prin care se constientizeaza faptul ca este un pacat grav, cu atat mai grav cu cat daca i se da curs iti poate distruge viata.

In cazul tentatiilor fizice heterosexuale, lucrurile au sanse sa se finalizeze totusi intr-o casatorie, familie poate chiar fericita daca se mai si inteleg anumite aspecte pe parcurs, in schimb homosexualitatea nu poate duce nicioata spre o familie autentica.

Last edited by AlinB; 25.04.2012 at 12:14:03.
Reply With Quote