Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #4  
Vechi 30.08.2012, 01:25:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dl. Demetrius, trezirea.

Sunteti catolic cumva? Daca da..se explica dar in mod clar nu sunteti catolic "mainstream" ci dintr-o secta catolica, probabil.

Nu e vorba de a pasi acolo ci de a participa la slujbe ca si cand ar fi ortodoxe.

Asta este o mare greseala.

Poate fi scuzata prin ignoranta (am trecut si eu prin asta) insa nu si daca ajungi sa-ti cunosti credinta.

Persoana respectiva poate nu cunoaste in detaliu credinta ortodoxa (altfel ar fi avut deja un raspuns) dar constiinta se pare ca i-a soptit ceva.

Raspunsul e unul singur: daca e o slujba ortodoxa, poti participa.

Din pacatle nu peste tot in strainatate romanii au access la un spatiu care il pot folosi pentru slujbe, asa ca slujesc in biserici straine, inclusiv straine de credinta ortodoxa.

Daca slujba nu e ortodoxa, e chiar daunator.

Mai este o persoana pe forum care tot asa a inceput, sa frecventeze slujbe catolici, initial din comoditate, pentru ca biserica ortodoxa era mai departe, pe urma din comoditate a ajuns sa-l judece pe preotul ortodox comparandu-l cu cel catolic care chipurile ar fi fost mai bun si a sfarsit prin a lepada botezul ortodox pentru comoditatea de a fi mai aproape de o "biserica".

Asa ca mare atentie.l
Reply With Quote