View Single Post
  #17  
Vechi 15.10.2016, 21:32:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

.....:))
Sarumana tuturor! Excelente sfaturi mi-ati dat, fratilor si surorilor!
Realizez ca activitatea mea in bucatarie e o aventura extrema dar imi plac provocarile.
Familia mea se amuza, discret... Sotia zambeste intelegatoare si, deocamdata, face observatii scurte, la obiect. Nu e suparata ca am lasat lingura cu zahar-ars murdara din cap in coada... Doar ca nu intelege de ce a trebuit sa spele toata gresia din bucatarie. De ulei...
Mancarea a iesit buna, ca sa zic asa. Am reusit s-o mananc aproape pe toata (Maria s-a incumetat la doua linguri apoi a ramas tacuta, indelung-ganditoare...) si inca nu dau semne de vreo patologie anume, exceptindu-le pe cele vechi.
Pentru noaptea asta am hotarat sa mai fac inca o cratita de gutui. Cele de ieri erau prea mari si ar fi trebuit sa respect proportia cu celelalte ingrediente. Azi voi pondera cu mai multa intelepciune raportul dintre ele.
In paralel voi incerca sa prelucrez niste struguri. Un borcan de gem si unul de dulceata.
Iar maine imi voi topi micile economii (azi am primit si un dar nesperat care imi iese in intampinare!) in vederea unui borcan, doua, de zacusca!
Ideea e ca m-am saturat de semipreparate si de impresia neplacuta ca sunt hranit mereu de altcineva... In definitiv un barbat adevarat se poate hrani si singur, nu-i asa?...:)
De fapt sper sa o ajut, astfel, si pe sotia mea care e coplesita de multele sarcini... Nu-i usor sa ai grija de 3 copii simultan, dintre care unul e bebe, iar in acest timp sa mai faci si mancarea...
Apoi sper ca Maria si Tudor vor incepe sa capete micile deprinderi ale bucatariei. Sper sa nu ajunga la 50 de ani, ca tatal lor, pentru a invata cum sa faca o tocanita... Asa ca m-am hotarat sa invatam impreuna.

P.S. Anul trecut am nenorocit vreo 15 kile de prune... Din cele 10 borcane de magiun doar unul sau doua au supravietuit loviturii nemiloase a timpului: au facut mucegai, ceva de speriat... Am auzit ca ar fi bine sa pun niste aspirina! Oare e o idee buna?
Reply With Quote