View Single Post
  #8  
Vechi 06.11.2018, 20:41:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iată ce a declarat Părintele Necula când s-a trezit la realitate :
“Mă voi retrage din viața publică – e un gând care îmi trece foarte des prin minte. Am să mă retrag și am să tac, din dorința de a-i lăsa pe ceilalți să vorbească. Am remarcat că sunt foarte mulți dispuși să vorbească împotriva Bisericii, a societății creștine. Le doresc succes! E o tristețe care m-a cuprins, pe care nu o voi birui decât la Liturghie..... .
“E prima dată când am înțeles de ce Mântuitorul nu a răspuns la toate întrebările, ci doar la cele ale oamenilor care vor cu adevărat să se îndrepte. Acum e aceeași ură, aceeași aroganță socială, aceeași dictatură a propriei opinii împotriva celorlalți și, în acest marasm, aceeași Biserică răstignită a nu știu câta oară de oameni care cred cu adevărat că Biserica ar trebui să le negocieze păcatele. Regret! Evanghelia nu e negociabilă.(…) Sper din toată inima să avem tăria să putem să ne revenim – nu cu picioarele pe pământ, ci cu mintea în cer, acolo unde ne e locul. (…) Deja am constatat că, în ciuda faptului că familia bărbat – femeie nu e o prioritate, cealaltă familie dintr-o dată a avut trei proiecte băgate la sertar. Așa am constatat că suntem căzuți între politici și (…) – cred că e obligatoriu ca paznicul Farului să se retragă în Far. (…) Mai avem 50 de zile până să ne prăznuim Centenarul. Ne-am bătut joc de 99 de ani și 315 zile din Centenarul nostru.”, a spus părintele Necula

A explicat părintele Necula la Slobozia, clarificări la conferința din Slobozia - pe youtube :

[...]„Vă rog să explicați tuturor ce înseamnă „neieșirea din viața publică” a dumneavoastră ?

pr Necula: Va fi o limitare a participărilor mele la toate „frățietățile dubioase”, în care uneori a trebuit să mă manifest ca om al Bisericii, încercând să le explic celorlalți că democrația nu e doar pentru societatea civilă, ci și pentru societatea civilă creștină.

Că arta, teatrul, un film, nu sunt doar pentru unii, iar pentru ceilalți nu sunt.

O să mai vedem, până atunci trebuie să-mi duc la îndeplinire lucruri promise comunităților, Slobozia este un motiv pentru care încă mai sunt aici, nu acolo ascuns.

Și de felul meu să știți că... i-am auzit pe unii jubilând că în sfârșit s-a văzut lașitatea pe viață... Om muri și om vedea.”[/...]

Extras din conferință Constantin Necula de la Slobozia 22 oct 18 .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.11.2018 at 20:44:13.
Reply With Quote