View Single Post
  #4  
Vechi 27.01.2009, 07:34:31
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Thumbs up Acatistul ingerului pazitor(1)

ACATISTUL INGERULUI PAZITOR




Rugaciunile incepatoare:

In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin.
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi!
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi!
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi!
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.
Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.
Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.


Condacele si Icoasele:

Condacul 1:

Sfinte Ingere, cel ce esti ales de Domnul Dumnezeu spre paza sufletului meu, eu, nevrednicul, indraznesc sa-ti aduc cantari de lauda, iar tu, ca cel ce ai indrazneala catre Imparatul Cerului, apara-ma de dusmanii vazuti si nevazuti, izbaveste-ma de toate nevoile si necazurile, ca sa strig tie: Bucura-te, Ingere al Domnului, neadormitul meu Pazitor!

Icosul 1:

Sfinte Ingere, cel ce esti trimis din ceruri ca sa ma pazesti si sa ma calauzesti in toata viata mea, cad inaintea ta si ma rog: tu insuti ma calauzeste si ma intelepteste ca sa incep a-ti aduce din toata inima, cu toata dragostea si osardia, aceste cantari de lauda:

Bucura-te, Ingere al lui Dumnezeu, inainte-statatorul meu in fata Presfintei Treimi;
Bucura-te, sluga cereasca a Domnului celui ce imparateste peste toata faptura;
Bucura-te, impreuna-vietuitorule cu slugile Lui cele intelegatoare si nematerialnice;
Bucura-te, cel ce faci pururea voia Stapanului;
Bucura-te, cel ce ai primit de la Dumnezeu porunca si putere ca sa pazesti sufletul meu;
Bucura-te, cel ce niciodata nu te departezi de mine, pacatosul;
Bucura-te, cel ce pururea petreci cu mine, nevrednicul;
Bucura-te, cel ce ma pazesti in toate caile mele;
Bucura-te, cel ce imi calauzesti pasii spre sfintele biserici;
Bucura-te, cel ce ma feresti de toata rautatea;
Bucura-te, cel ce mi-ai fost dat de Dumnezeu ca pazitor pe caile vietii mele;
Bucura-te, indrumatorul vietii mele cel preabun;
Bucura-te, Ingere al Domnului, neadormitul meu Pazitor!

Condacul 2:

Vazand Domnul Iubitorul de oameni ca, dupa greseala stramosului nostru Adam, toti oamenii sunt lesne inclinati spre pacat, a trimisw din negraita Sa mila in tot pamantul spre sfintii Sai ingeri si fiecarui om i-a randuit cate un inger pazitor, implinind asadar porunca Stapanului lor, sfintii ingeri intotdeauna sunt gata sa ne ajute noua, celor ce cantam lui Dumnezeu cu bucurie: Aliluia

Icosul 2:

Sfinte Ingere, mijloceste intre cele de Sus sa mi se lumineze mintea, sa cunosc care este voia lui Dumnezeu cea buna, placuta si desavarsita si inima mea o indrepteaza ca sa savarsesc cu osardie fapte bune, iar pe tine, pazitorul meu, neancetat sa te laud cu grairi ca acestea:

Bucura-te, cel ce inflacarezi inima mea cu dragostea de Dumnezeu, Facatorul meu;
Bucura-te, cel ce ma indemni ca toata ziua si tot ceasul sa le petrec in rugaciuni, cereri si multumiri;
Bucura-te, cel ce ingradesti casa sufletului meu cu frica de Dumnezeu, ca o straja credincioasa;
Bucura-te, cel ce indreptezi toate gandurile mele catre Mantuitorul care s-a rastignit pentru pacatele mele si ale lumii;
Bucura-te, cel ce rasadesti in mine pomenirea chinurilor si a mortii Sale de pe Cruce;
Bucura-te, cel ce ma inveti sa ma feresc de pacate prin aducere-aminte de patimile Domnului;
Bucura-te, cel ce ma povatuiesti sa cer de Sus umbrirea harului Sfantului Duh;
Bucura-te, cel ce ma incredintezi ca Mangaietorul cauta cu mai multa mila la cei blanzi si smeriti cu inima;
Bucura-te, cel ce peste tot ma ingradesti cu gandurile la Dumnezeu Cel ce este pretutindenea;
Bucura-te, cel ce infatisezi inaintea ochilor mintii mele pe Atoatevazatorul;
Bucura-te, cel ce mangai inima mea cu mila Lui pentru pacatosii care se pocaiesc;
Bucura-te, cel ce infricosezi sufletul meu cu dreapta Judecata fata de cei ce sunt impetriti si nepocaiti;
Bucura-te, Ingere al Domnului, neadormitul meu Pazitor!

Condacul 3:

Ingerul meu Pazitor, cere pentru mine puterea harului dumnezeiesc,intru care sa umblu neabatut si fara poticneala pe mantuitoarea cale a poruncilor lui Hristos, iar cu inima si cu gura sa slavesc neincetat Preasfantul Nume al Dumnezeului nostru si sa cant Lui: Aliluia!

Icosul 3:

Avandu-te pe tine, acoperamant ales de Dumnezeu, ca pe o raza luminoasa care luminezi intunericul sufletului meu si risipesti bezna necunostintei inimii mele, cazand cu umilinta ma rog sa-mi curatesti toate simtirile cele intunecate de patimi ca sa nu mai ratacesc in intunericul pacatului si preluminatei tale lumini sa-i cant asa:

Bucura-te, steaua Luminii fara de apus, rasarita din dumnezeirea cea in Trei Lumini si care pururea ma lumineaza;
Bucura-te, raza prealuminoasa, care luminezi ochii inimii mele, cei intunecati de pacate;
Bucura-te, cel ce te ingrijesti sa ma indreptezi pe calea cea adevarata, pe mine, care ratacesc in intunericul faradelegilor;
Bucura-te, cel ce imi pui inainte poruncile Domnului ca pe o oglinda pentru toata viata mea;
Bucura-te, cel ce imi asezi legea Domnului ca pe sfesnic pentru picioarele mele si ca pe o lumina pentu cararile mele;
Bucura-te, cel ce ma inveti sa ascult cuvintele Evangheliei lui hristos cu multa dulceata;
Bucura-te, cel ce ma indemni sa cred cu neindoire toata invatatura dumnezeiescului meu invatator si domn;
Bucura-te, cel ce ma intaresti in supunerea fata de randuiala Sfintei Biserici;
Bucura-te, cel ce ma indemni sa ma supun pravilelor si predaniilor Sfintilor apostoli si Parinti;
Bucura-te, cel ce ma intaresti in marturisirea sfintei credinte ortodoxe;
Bucura-te, cel ce pentru aceasta marturisire credintezi pana si la moarte sa merg;
Bucura-te, cel ce ma opresti sa fiu in legatura cu ereticii si cu cei ce s-au lepadat de adevarata Biserica;
Bucura-te, Ingere al Domnului, neadormitul meu Pazitor!

__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote