Subiect: Incredibil !
View Single Post
  #9  
Vechi 23.05.2013, 12:29:54
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La noi este foarte simplu. Presupunand ca acest vechi canon ar mai fi in vigoare si presuunand ca greco-schismaticii ar fi definiti ca eretici, atunci un astfel de patriarh ar primi sanctiuni progresive, pana cand face mea culpa si retractiunea publica. Daca rezista, este descaunat de catre Papa. Daca episcopii l-ar sustine, atunci ar fi si ei descaunati, iar teritoriul pus sub administrare apostolica pana la normalizarea situatiei.

Dar pe patriarhul Daniel, cine sa il descauneze ?
Raspuns: Sinodul BO, daca e cazul. Dar nu dau eu verdicte, ca nu sunt in masura.

Pe de alta parte, nu am deschis topicul ca sa acuz pe PS Daniel, catolicii sau alte culte, ci pentru a incerca sa ma lamuresc in privinta ortodoxiei noastre. Tu ca si catolic ar trebui sa privesti lucrurile la fel, dar sa sustii catolicismul daca esti convins de el. Tie iti e tot una ca preotii catolici se roaga cu cei ortodocsi (care ar trebui sa fie schismatici pentru tine)?


M-am saturat sa fie buna orice cult si orice religie, "numai sa ne iubim intre noi" si eventual sa ne toleram toate aberatiile. La Dumnezeu nu cred ca ii e bine oricum, numai sa credem. Trebuie sa credem si sa Ii slujim cum vrea El, nu ORICUM !

Last edited by klamath; 23.05.2013 at 12:43:44.
Reply With Quote