View Single Post
  #147  
Vechi 29.12.2013, 07:33:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
- Model de anatematisire: Ps. lio. "în numele Tatălui și-al Fiului și-al Sfîntului Duh, Treimea cea de o ființă, prin puterea dată Sf. Apostoli și prin ei tuturor episcopilor de a lega și de a dezlega noi membrii Sf. Sinod..., după ce am epuizat toate mijloacele de îndreptare, cu adîncă părere de rău și mîhnire sufletească, aruncăm anatema asupra ereticului..., potrivit cu faptele sale, noi chemăm ca martori pe Sfinta Fecioară Măria, pe toți Sf. îngeri, pe Patriarhi și Prooroci, pe Sf. Ioan Botezătorul, pe Sf. Apostoli și Evangheliști, pe Sf.
Mucenici și Mucenițe, pe Sf. Ierarhi și Păstori, pe Sf. Cuvioși și Cuvioase și pe toți drepții care au adormit de la Adam și pînă astăzi, ca în chip nevăzut să-și unească glasurile cu noi, cerînd de Ia Scaunul Prea Sfintei Treimi dreptate și răzbunare (Apoc. 6,10), pentru adevărurile și legile încălcate și batjocorite de ereticul..., care, ca un lup și fiară sălbatică, pus în slujba diavolului, caută să piardă și să nimicească turma lui Hristos, pentru care Fiul lui Dumnezeu și-a vărsat sîngele pe Cruce (F. Ap. 20,38,31; II Petru 2,1; Mat. 7,15). Pămîntul să nu-i sufere picioarele ca să umble pe el; apa să nu-1 spele și să-1 hrănească, cînd o va bea, aerul să nu-i ușureze respirația. La fiecare pas să fie cuprins de spaima morții adusă de păcatele lui; asupra capului să se învîrtească păcatul lui Cain (Fac. 4, 11-16) și secera lui Zaharia (5,1-4) ca să-i curme viața lui. Sîngele lui să se înnegrească și măruntaiele lui să putrezească. Damblaua să cuprindă toate mădularele lui, de la picioare pînă la cap, să nu mai audă și să nu mai vadă, ca să nu mai hulească și nici să mai vorbească contra lui Dumnezeu (F. Ap. 3, li; Regi 5, 6). Masa și hrana lui să se prefacă în amărăciune, iar băutura lui în venin chinuitor (Lev. 26,26). Somnul lui să fie tulburat de diavol, care stă de-a dreapta lui (I Regi 16,14; 19,9) și furia lui Nabucodonosor să-1 stăpînească (Daniel, 4, 13; 5, 21); satana să-i umbrească viața lui cu aripile sale cele negre ca un stăpînitor, care-1 aduce la muncile cele veșnice. Munca lui să fie blestemată, agonisirea lui în pulbere să se prefacă. Urmașii lui într-un neam să se stingă dacă vor fi ca el, iar tinerețea lor să fie secerată de moartea cea năpraznică (I Regi 2, 34; Iov, 1, 18-19). După moarte, trupul lui să nu-1 primească pămîntul, ci să stea ca un cadavru înnegrit și cuprins de împuțiciune. Sufletul lui diavolul să-1 ia, cu care s-a împrietenit și căruia i-a slujit, ca să-1 ducă în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui, duhurilor celor necurate și sufletelor
oamenilor celor spurcați (Matei, 25, 41; II Petru 2, 4-10; Apoc. 16-14; 19, 20).
Acolo să se chinuiască în veacul veacului, potrivit cu faptele sale, afară de cazul că se va dezmetici înainte de moarte, scăldîndu-se și curățindu-se de lacrimile amarei pocăințe, ceea ce și noi dorim s-o facă cît mai curînd, căci acesta este scopul pentru care și Dumnezeu îi lungește viața, ca el să înțeleagă și să se pocăiască. Amin!
Multumesc,chiar nu vazusem in viata mea un "model de anatemizare".Mi se pare halucinant...pare un pasaj desprins dintr-o carte de magie neagra,mai curand decat de pe buzele unor slujitori ai Lui Hristos.
Sa ma iertati,dar prefer in sufletul meu sa imi aduc aminte de calugarii care se rugau cu dragoste pana si pentru demoni si sa fac abstractie de aceasta fata intunecata a unor purtatori de patrafire.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 29.12.2013 at 07:39:57.
Reply With Quote