View Single Post
  #47  
Vechi 09.10.2021, 09:12:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.979
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
În 2019 a fost realizat cel mai amplu studiu pe ADN-ul uman Č™i concluzia a fost ca nu exista o "gena homosexuala" care sa determine, în mod prestabilit, orientarea sexuala de tip homosexual. S-a crezut ca gena Xq28 face acest lucru dar s-a dovedit ca nu este asa, comportamentul sexual fiind influenČ›at inclusiv de factori non-genetici.
Oare astea sunt cuvintele tale sau ai copy/paste un text pe care nu l-ai citit doar ca sa fii activ pe topicurile zilei?
Nu-mi vine sa cred ca ai citit "argumentele" pe care le-am bolduit.

Eu cred ca ai preluat fara sa judeci informatia aruncata ca pe o momeala de un sit care vaneaza clickuri de la internauti tot asa cum ai postat si semnatura ta din profilul pe care ti l-ai completat (la inscriere) fara s-o-ntelegi pe de-a-ntregul.
Imi cer scuze ca eu te "trag de urechi" la o zi dupa ce Nietzsche te-a laudat, dar fa-ti tie un serviciu si fii mai cu bagare de seama.
Spun asta pentru ca pe acest topic la postul #17 am postat acum 2 ani studiul (un link) la care te referi si care s-a publicat(nu s-a realizat) in 2019 in renumita revista americana de stiinta Science.

Totusi, un sit guvernamental american de informatii biotehnologice (NCBI) scrie in legatura cu gena Xq28 ca afecteaza mai mult la barbati(mai putin la femei) intelectul, fizionomia si plamanii:
Sindromul de duplicare Xq28 mediat int22h1 / int22h2 este un sindrom de dizabilitate intelectuală legat de X caracterizat prin grade variabile de afectare cognitivă (de obicei mai severă la bărbaČ›i), un spectru larg de anomalii neurocomportamentale Č™i caracteristici dismorfice faciale variabile. BărbaČ›ii afectaČ›i prezintă, de asemenea, o combinaČ›ie aparte de infecČ›ii sinopulmonare recurente Č™i atopie, constatări care nu au fost observate la femeile afectate. ToČ›i bărbaČ›ii raportaČ›i până în prezent cu sindromul au dizabilităČ›i intelectuale moderate până la severe; în schimb, s-a raportat că o minoritate din femeile heterozigoČ›i au o dizabilitate intelectuală uČ™oară, în timp ce majoritatea nu au probleme de sănătate sau de învăČ›are discernabile Č™i sunt considerate clinic neafectate.


Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Deasemenea o alta descoperire a atras atenția.

Undeva în Cehia, dacă am reČ›inut corect, a fost descoperit un fel de cimitir din Neolitic. ToČ›i, femei, bărbaČ›i, copii, erau înmormântaČ›i în poziČ›ie cu fata în.sus, mormânt orientat spre est, cu obiecte personale puse în mormânt.Un singur bărbat a fost înmormântat în poziČ›ie fetala, dar cu fata spre vest, deci cu spatele la restul. Lângă el au fost puse obiecte de uz feminin. Cel mai probabil avem de a face cu unul dintre cele mai vechi morminte homo, modul cum a fost înmormântat fiind extrem de sugestiv din perspectiva modului cum omul primitiv îČ™i percepea un semen diferit de el din acest punct de vedere.
Oare de ce a fost orientat diferit de ceilalti(in opozitie), cu fata spre vest?
Sau de ce ceilalti sunt cu fata spre est?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote