Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #7  
Vechi 25.11.2021, 23:13:41
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Bine domnule, te rog nu te supăra pe mine ți-am spus doar lucruri de bun simț în adresarea față de tine, pentru care oricum voi da socoteală dacă am spus ceva greșit, dacă aduc citate patristice sau biblice și nu le folosesc cu viclenie sau răutate, sau sofistic desprinse de context, nu greșesc.

Absolut toate experiențele ar trebui raportate la experiența practică a Bisericii prin viețile sfinților de pildă și la învățături din Sfânta Scriptură, plus tâlcuiri și îndrumări a unor duhovnici cu experiență.



Îți respect sensibilitatea și mărturia, dar de unde știi că ceea ce ai citit nu te-a influențat sau programat mental, că nu ți-a rămas undeva în subconștient ?

Ce valoare au mărturiile despre moarte de la atei sau de prin Statele Unite unde sunt în vogă pentru un ortodox, cum pot niște oameni lipiți de pământ sau fără eclezialitate să dea repere pe care să le credem ?

Nu trebuie să-mi răspunzi sunt întrebări pt reflecție, nu vreau să fiu pisălog, îți urez tot binele și discernământ duhovnicesc și patristic, nu o să mai continui pe acest fir.




Cei care au nevoie au pe Sfinți și toată învățătura, după cuvântul spus Bogatului nemilostiv când a cerut să învie Lazăr să se ducă să vestească casei lui ca să creadă :

Sfânta Evanghelie după Luca. cap 16.

27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

Deci principiul e același, cine nu se ia după dreptarul credinței, riscă, iar învățăturile și experiența unor oameni cu discernământ patristic, care au fost înaintea noastră întru credință nu sunt lăsate degeaba.



Din păcate așa e aici pe forum, mi-aș dori și eu să fie discuții frățești spre creștere și sporire cum era la intelectualii ortodocși din Rugul Aprins în anii interbelici, îmi cer iertare dacă personal am greșit cu ceva față de tine.
Nu m-am suparat dar nu ai citit ce am scris eu... si asta e trist... cel putin daca ai fi citit, altfel nu putem avea o discutie pentru ca eu vad ca nu se cauta o discutie ci un nod in papura pentru a crea conflict.

Mai bine sa ramana acest fir de discutie curat ca altfel se pierde, iar mesajul meu catre cei aflati in suferinte grele, cei ce-L cauta pe Dumnezeu, se pierde din peisaj...

Sa-ti raspund la intrebarile tale, aceasta este experienta mea, eu nu stiu mai multe, sunt doar un om, Dumnezeu stie mai bine, totul este in Mana Lui Dumnezeu, El decide ce si cum.
Reply With Quote