Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #16  
Vechi 26.11.2021, 16:41:01
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Foarte frumoase trairi, dar intrebarea mea e:

Era o sfera sau o semisfera cu fata discoidala spre tine si tu vazand transperanta si lumina din interior ti-ai inchipuit ca e o sfera cand defapt era o semisfera?

Vezi ca nu e totuna sa vezi o semisfera, un disc ca un cerc plan spre tine dar care in partea cealalta era semisfera si in interior avea lumina si altceva e sa iti dai seama din lucirile luminii ca e o sfera, caci zici ca era in lumina mai alba de deasupra si mai puternica si atunci trebuia sa poti deosebi partea bombata din fata ca e semisferica nu din inchipuirile tale pripite ci din jocurile de lumini.

Nu crezi ca ar fi trebuit ca la partea dinspre tine sa vezi asa difernete de nuante pe suprafata sferica incat sa poti sa iti faci impresia sigura ca e sfera?

Era mai intunecata suprafata sferica cu cat te departai de centrul sferei?

Te rog da-ti seama.

Vad ca esti sigur ca era sfera, dar am impresia ca doar iti inchipui ca era sfera cand defapt era semisfera si tu erai atras prin discul sferic asa ca printro poarta sa intrii in semisfera.

Gresesc?
Da, multumesc!!

Arata precum o bila de bowling, am putut vedea ca avea forma unei bile, de aici si faptul ca am spus ca era sfera, asta este impresia pe care am avut-o, privind-o. Eu pluteam catre ea de jos in sus ( oarecum ) si am putut vedea bine, daca ne-am imagina un plan mai jos de acea sfera, eu ma aflam in miscare pe un unghi sa zic de 30 grade catre acea sfera fata de plan, puteam sa vad putin sub sfera, apoi cand m-am apropiat, eram prea aproape, as putea spune, la 3-5 metri distanta, eu acum presupun, nu stiu exact, ma raportez la dimensiunea acelei sfere.

Da, erau diferite nuante, intre alb si acea culoare aurie. Nu, era peste tot la fel dar cu diferente de nunate care parca se miscau precum niste valuri de lumina pe suprafata sferei si probabil in interiorul ei, totul era lumina, lumina alba sau lumina aurie.
Reply With Quote