Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #33  
Vechi 18.12.2021, 18:02:56
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Domnule Petru7, threadul e despre omul de zapada Viflaim, devenit el insusi sursa de mare lumina, galbena, albastra, rosie, alba, verde, violet... caci a izbutit sa-si faca singur sa-si creasca nasul tot mai lung si la capat sa-l pileasca ca sa fie rotund perfect si rosu-rosu ca o sfera, ca un glob de tarrot folosit pe post de glob de graciun, oracol. Stiti dumneavoastra, Pinnochio dupa ce a fost cu prietenii la cazinou s-a salbaticit incat i-a crescut cornite, codita, copitute si nas tot mai lung si rosu-rosu de la zeama de ploshnite servita acolo, de la viSSkiul cu "cuburi" de gheata sferice, lucrate de el prin barbut si alba negra, respectiv la pacanele cand i s-au aliniat in cap planetele.

Nu cred ca vrea niciunul din noi sa fie cel mai bun, primul, marele campion la intrecerea de dat cu capul in topor.

Dupa cum stim toporul e infipt la radacina pomilor. Cine nu aduce roada vrednica de pocainta va fi taiat si aruncat in foc oricat isi zice in sine in mod pripit ca e mare conte sau baron sau pui de... ortodoxie, sluga din aia lenesa care si-a ascuns talantul in ceasul cu cuc din pamant ca sa poata sa il redea inapoi stapanului exact asa cum l-a primit. Nu merge deci sa te ascunzi ca un cameleon in Viflaim si sa-ti lucrezi talantul bagat in cronograful filisitenillor apgarieni mari caldicei caldeeni ca intrun pamant al fagaduintei. Ok?

Nu dam cu capul in topor ci in lopta sferica sa bagam gol in poarta la echipa FC Avantul Prabusirea, echipa aia din Scornicesti a lu' nea Nicolaitu, a lu' ala impuscatu' impreuna cu sinistra. "CeaiNicule ceainicule ce mai scornicesti? Deschide, deschide ca semoaie. De esti tu acela nu-ti sunt muta eu!"
Dumnezeu nu a făcut sfera ci ea apare ca o consecință a stării de agregare lichide sau gazoase în medii cu presiuni uniform distribuite. Întreaga Creație poate fi asimilata la o sferă teoretică dar în realitate nu ai cum să o vezi căci nu te poți situa în afara ei și din interior nu pare o sferă.

Nu eu am lovit cu toporul în sferă ci e vorba de întrecera proștilor care-și devarsă frustrările aruncând acuzarea propriilor inimi rele și oarbe pe alții.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote