Subiect: Predici
View Single Post
  #7  
Vechi 17.03.2009, 21:35:49
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

As putea sa fac prin tine lucruri mari ptr mintea omeneasca, dar nu; tu ai sa fii sluga rea si nefolositoare si neputincioasa. Am sa-ti iau putinul pe care tu crezi ca-l ai . Eu te-am facut din iubire , si ptr ca sa-ti dau iubirea, fara ca tu sa-mi poti da ceva.
Nu incerca sa-Mi platesti iubirea prin nimic, asta Ma doare atat de multla tine.
Iubeste-Ma in dragostea Duhului Meu si fara motive. Nu mai sta departe de Mine; iti lipseste nu sfintenia – pe care numai Eu ti-o pot – ci o inima gata sa ma iubeasca oricand si pana la capat.
Asatazi Eu stau la usa inimii tale ca un cersetor, Eu singurul si adevaratul Imparat si Domn. Eu bat si astept.
Grabeste-te sa-mi deschiziprin smerenie; nu mai aduce intinaciunea si saracia ta. Daca ti-ai cunoaste-o pana-n adanc si deplin , ai murii de durere. Dar ceea ce M-ar durea pe Mine ar fi ca tu si acum sa te indoiesti de dragostea ce o am Eu ptr tine.
Crede ca Eu pot totul si tu nu poti nimic fara Mine; doar pacatul esti in stare sa-l faci fara ajutorul Meu.
Sa nu te increzi in tine fara Mine, caci altfel voi fi nevoit sa te las in cadere cu care tu te apreciezi.
Nu te framanta ca n-ai „virtuti” . Am sa-ti dau Eu Sfintenia Mea. Deschide-ti inima prin pocainta si Ma primeste in potirul sufletului tau prin Trupul si Sangele Meu , pe care in dar ti-L dau la Sfanta Liturghie.Atunci o sa te fac sa intelegi totul si sa ma iubesti mai mult decat iti poti inchipui.
Lasa sa curga Sangele Meu in singele tau si sa bata inima Mea in inima ta.
Eu ti-am dat-o pe Sfanta si Preacurata Mea Maica. Lasa sa treaca totul prin inima Ei curata, incat sa poata mijloci ptr tine.
Orice s-ar intampla , nu astepta nicidecum sa devii sfant , ca pe urma sa Ma iubesti……In acest fel tu nu m-ai iubi niciodata.
Si acum du-te!......
EU SUNT CU TINE!!!”
Ierom Rafail Noica
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote