View Single Post
  #14  
Vechi 20.09.2011, 21:26:14
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
MariS,bro,am taiat sintagma ,,teolog"ca sa iti pot aduce si eu ceva in sprijin.Prin urmare scuza ciuntirea in favoarea articolului(introductiv):Cine sunt Parintii Bisericii? Date introductive despre Parintii Apostolici aici.As dori sa reamintesc ca Filocalia si colectia PSB se pot descarca gratuit inca.Iar reamintesc ca in alte tari se plateste foarte mult pentru ceea ce aici aveti gratis.Toate cele bune Mosu' meu bun si drag.
Multumesc frate si prietene. Acuma ma "luminai". Iaca, daca tot cetii articolu' cela sa pun si definitia de acolo la Sfintii parinti:
"Deci, numele de Părinte bisericesc sau Părinte al Bisericii sau Sfânt Părinte se cuvine totuși, în mod strict, doar scriitorilor care îndeplinesc următoarele patru condiții: viață sfântă, învățătură de credință ortodoxă, aprobarea Bisericii, vechime, ultima condiție referindu-se la încadrarea autorului în limitele celor opt secole creștine, mai precis până la anul 787, dată la care a avut loc cel de-al șaptelea Sinod Ecumenic, de la Niceea."

Multumesc si fratelui valentin.viliga pentru amabilitatea de a-mi raspunde la nedumerire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote