View Single Post
  #11  
Vechi 03.01.2011, 17:48:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din moment ce Mantuitorul nu a avut nici un pacat, de ce S-a botezat?
Ca sa plineasca Legea: "Lasa acum. Asa se cuvine, sa plinim toata dreptatea" se spune in Scriptura. Vechiul Testament ne pregatise pentru primirea lui Hristos, de aceea El nu-l desfiinteaza, ci doar il plineste.

Faptul ca El a fost lipsit de pacat se arata si in faptul ca El a iesit de indata din apa, deci nu a stat in ea spre a marturisi pacate, caci nu avea. Scriptura spune "indata iesind, cerul s-a deschis si Duhul Sfant a coborat peste El in chip de porumbel si glasul Parintelui ceresc s-a auzit: "Acesta este Fiul Meu cel iubit...".

Mi-a placut ce a spus parintele Galeriu legat de botezul Domnului: "a zis un profet - un cuvant de la Dumnezeu: "Nu pe Mine M-ati parasit, ci pe voi insiva". Te cutremuri, si ar trebui fiecare sa se gandeasca la acest fapt: Cand Il parasesti pe Dumnezeu te parasesti pe tine insuti; adica menirea ta, taina ta, rostul tau in fata lui Dumnezeu si in fata creatiei intregi". Si el spune mai departe ca e de plans faptul ca Tatal I se adreseaza doar Fiului: "Tu esti Fiul Meu cel iubit", cand acest lucru ar fi trebuit spus catre noi toti. Pentru detaliu:
http://www.crestinortodox.ro/predici/predici-duminicile-peste/predica-botezul-domnului-98620.html
Reply With Quote