View Single Post
  #16  
Vechi 03.01.2011, 22:12:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Daca privim aceste acte ale Mantuitorului asa cum propui mi se pare
si mai grav pentru ca, daca la Botezul Sau Domnul Iisus Hristos ne-a
sters pacatele, ar inseamna ca la Cina cea de Taina ne-a facut partasi
Trupului Sau, si atunci la ce a mai fost necesara Jertfa?
Cred ca cel mai nimerit ar fi sa ascultam parerea unui teolog, desi eu
marturisesc ca nu am citit de o astfel de interpretare.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Da, ar fi mai nimerit sa ascultam un teolog, dar nu cu parerea lui, ci cu trimiteri la Sfintii Parinti. Pana una-alta, Sorin Dumitrescu este profesor la Teologie, discipol direct al Parintelui Galeriu.

La Cina cea de Taina Hristos i-a facut co-partasi cu Sine pe Apostoli, mai apoi fiind si noi invitati sa gustam din Painea Vietii la fiecare Liturghie, ca sa nu pierdem legatura cu Trupul Sau si ca sa fim iertati de pacate prin Sangele Sau.

Am mai scris mai sus ca Jertfa este asumarea directa si nemijlocita de catre Hristos a tuturor relelor din lume, prin traire si prin constientizare, pana la moartea fiecaruia dintre oameni. Toate ororile lumii, groaza, teroarea, frica, durerea psihica samd au fost, sunt si vor fi prezente in inima Lui in cele sase ore de agonie. Deci sa avem grija, ca Mantuitorul inca Se jertfeste pentru noi, pana la Judecata de Apoi, in fiecare moment in care comitem pacate. Nu suferinta Lui fizica ne-a impacat cu Dumnezeu-Tatal, ci iubirea, smerenia si ascultarea de care Fiul a dat dovada, indurand toate acestea pentru ca sa moara si sa omoare prin moartea-I tot raul, sa mearga pana la adanc pentru a-i salva pe cei de demult si mai apoi sa invie. Da, a facut toate acestea pe Cruce, insa de ce s-ar contrazice cu faptul ca iertarea pacatelor s-a facut mai inainte de Jertfa, adica sub apele Iordanului?

Unde mai plasam importanta Tainei Botezului nostru daca Taina Spovedaniei ne iarta pacatele? Iarasi, ce sens mai are Taina Spovedaniei daca Sangele Lui Hristos ne curata de pacate? Eu zic sa nu tratam aceste lucruri cu usurinta, pentru ca sunt foarte profunde si necesita multa lectura, meditatie, deranjul duhovnicilor, intrebari puse teologilor - daca-i prindem pe la radio sau la tv...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote