View Single Post
  #12  
Vechi 03.12.2012, 01:59:34
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
E destul de ciudat cum descoperim un exces de constiinciozitate la "nimicuri" in timp ce peste tot in jurul nostru, cu predilectie colosii, lucreaza cu marfuri "la negru" intr-un procent surprinzator de mare, in timp ce la sfarsitul anului financiar se decalara la limita falimentului. Nu de aici ni se trage noua, saracirea bugetului.
Stiu ca, in comparatie cu ce fac altii, faptul ca eu nu platesc taxe pare "nimic".
Dar totusi a fi crestin inseamna a incerca sa fii corect cat mai mult, nu in comparatie cu altii.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Parerea mea, Cosmin, este sa dai Cezarului ce-i a Cezarului, si lui Dumnezeu, ce-i a lui Dumnezeu. Fa fapte bune, pe langa serviciile la care esti chemat, si nu uita cum gandesti astazi, sa-ti amintesti si "maine", fiindca rutina asta te-ar putea insela, iar daca cineva multumit de tine, care dispune de multi bani, iti plateste regeste, poate altii nu au astfel de posibilitati... Deci, trece totul prin filtrul constiintei, ca si cum chiar tu ai fi de cealalta parte a serviciului facut! Si astfel, Dumnezeu iti va inmulti talantul mai mult decat crezi tu ca meriti...
Ai dreptate, multumesc pentru sfat.
Reply With Quote