View Single Post
  #15  
Vechi 03.12.2012, 05:39:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cosmin3 Vezi mesajul
As avea 2 intrebari.
Pe mine ma mai cheama prietenii/cunoscutii sa le rezolv probleme cu calculatoare.
De cele mai multe ori nu le cer bani sau le cer putin dar ei vor sa-mi dea asa ca tot sfarsesc a face cateva sute de lei pe luna. Bani care-mi folosesc mult pentru ca abia ma mai descurc in rest...
Prima intrebare:
Munca mea se considera a fi la "negru", deci ilegala? In consecinta este si necrestina? Daca da, ce sa fac - sa renunt la ea sau sa gasesc o modalitate de a fi legala (si daca da, cum)?
Munca(sudoarea fruntii) este mijloc de trai; sursa de viata, nu in desfrau, ci in decenta, cu infranare.
19. In sudoarea fetei tale îți vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care ești luat;(Facerea3,19a)

Legile nu sunt crestine, ci profitoare si inrobitoare pana la culme; ajuta pe cine vrei tu, daca vrei neaparat "ajuta-"l si pe imparat, dar numai dupa ce te ajuti pe tine. Nici Iisus Hristos nu s-a dus la vamesi sa completeze declaratia globala, ci a platit la minim numai cand perceptorii au cerut birul(si acela incorect), desi multe persoane care-L insoteau suportau multe cheltuieli, adica El avea multe "venituri".
Sfatul meu: vezi-ti de munca ta buna(succes!) si de prietenii tai(si de ai lor) si nu-i refuza... mai ales cand platesc!
Daca vrei sa-ti infiintezi PFA, atunci te poti angaja la licitatii si lucrari catre firme(bine remunerate) care-si declara cheltuielile, deci declari si tu aceste venituri.

Daca din greseala(sau din nevoie) ai trecut pe rosu si, totusi, vrei sa ai constiinta curata, du-te la duhovnic, nu la Politie. Nu te sustrage spovedaniei, dar fereste-te de judecata lumeasca.

Citat:
A doua intrebare:
De obicei ma cheama cand au ei timp liber si evident acest timp liber apara mai ales duminica si in zile de sarbatoare crestina. Incerc si eu sa-i refuz politicos ca sa nu se supere dar nu intotdeauna reusesc. Uneori ma duc totusi sa-i ajut in aceste zile iar banii ii refuz; daca totusi insista mult sa-i iau si vad ca s-ar supara tare daca n-as face-o, iau banii dar ii dau la saraci.
Exemplu: acu cateva saptamani m-a sunat un cunoscut duminica. L-am refuzat, s-a suparat nitel. Joi, cand era sarbatoare crestina, ma suna din nou. N-am mai avut inima sa-l refuz din nou, am mers la el si i-am rezolvat problemele. Am insistat sa nu-mi dea bani, el mi i-a bagat in buzunar.
Ce sa fac in asemenea cazuri? Stiu ca ar trebui sa fiu crestin ortodox in primul rand si sa respect aceste zile, dar e greu totusi in lumea asta...

Multumesc anticipat pentru orice ajutor.
Duminica si zilele de sarbatoare e bine sa nu lucrezi din initiativa ta; daca insa esti chemat cand sunt ei disponibili, ajuta-i si pe ei(dupa programul duminical), dar nu uita de tine.

Last edited by Demetrius; 03.12.2012 at 05:42:23.
Reply With Quote