View Single Post
  #18  
Vechi 16.04.2013, 21:52:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
sa fi "popa de tara" nu e asa usor.atunci cand casa parohiala abunda de igrasie si biserica in care slujesti nu e incalzita (pe timpul iernii),cand sotia ta face zilnic naveta la zeci de km distanta ca sa ajunga la servici,de unde sa dai o vaca unui sarac,mai ales ca sa-l convingi sa nu renunte la ortodoxie?


eu locuiesc la tara si "popa" nu se incadreaza deloc in descrierea dvs(si nici ceilalti "popi de tara" pe care-i cunosc).
un mic sfat:nu generalizati,mai ales ca se pare ca nu prea cunoasteti ce inseamna cu adevarat sa fii "popa de tara".

1. Situatia lui materiala nu scuze lipsa de preocupare.

Se poate anunta la episcopie, se pot anunta alti preoti care sa ajute.
Se poate face o campanie de presa.
Se pot face totusi suficiente lucruri, nu e chiar o situatie in care nu se mai poate face nimic.

Se poate anunta ca un credincios sa faca o donatie pentru aceasta situatie speciala.
De ce sectarii s-au gandit la o vaca (20 milioane) si romanii au stat ca .... ?


Iar preotul care s-a dus la preotiei a fost constient de ce il asteapta.
Trebuia sa-si faca socoteala f.f. bine.
Iar daca nu are nimic cu ce sa-l ajute, sa fuga sa caute ajutor pe la altii. Iar asta poate sa faca daca nu-l dor picioarele.


2. Nu am generalizat, doar am constatat o situatie reala: multi stau cu mainile in san si nu fac nimic.

Si sunt chiar multi care "nu fac nimic", iar a spune asta nu este nici acuzatie, ci constatare, nici minciuna, nici exagerare.
Este o realitate crunta, a "popiei cu mainile in san".


3. Felicit pe preotii care fug si ajuta familiile nevoiase si care le sprijina. Stiu ca sunt si din acestia.

Se pare insa ca femeia asta nu a primit nici un fel de ajutor, si s-a multumit cu f.f. putin.
Cu o vaca.


4. Atunci cand 14 suflete sunt pierdute "pentru o vaca", adica pentru nimic, cred ca isi merita cuvantul "popa" acel om.

Last edited by gpalama; 16.04.2013 at 21:56:45.
Reply With Quote