View Single Post
  #44  
Vechi 20.05.2016, 23:40:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
In plus, foarte des imi spune cate ceva citit in Coran sau povestit de sotul ei tot din Coran. Nu mi-am permis niciodată sa- i atrag atenția, nu as vrea sa se supere, dar simt ca greșesc si cu toate ca tin la ea si o simt apropiată am început sa am o stare ciudata ori de cate ori vorbim sau ne întâlnim. Ce părere aveti? Cum sa procedez? Ce atitudine ar trebui sa am? Sunt mai mult ca sigura ca daca i- as atrage atenția in vreun fel s- ar supără si am
rupe legătura. Sau daca ar afla sotul ei de atitudinea sau părerea mea sunt la fel de convinsa ca ar desparti- o de mine daca pot sa zic asa. ( Sper sa se fi inteles problema mea ca altfel mai bine nu m- am priceput sa o expun),
Adevarul trebuie sa i-l spui. daca cineva mananca ciuperci otravite nu ii spui ca sa nu se supere?
Daca ea iti spune din Coran, ii poti spune si tu din Sfanta Scriptura, deci ii spui adevarul pe ocolite. Desigur, ami intai trebuie sa il cunosti, sa stii ce spune crestinismul (ortodoxia). Ii poti spune de ce a venit Hristos, ca toti mergeau in Iad inainte, din cauza a pierdusera harul dupa Adam. Iar Hristos a venit sa aduca Botezul, adica sa redea harul pierdut. Fara botez toti merg unde mergeau si inainte de venirea lui Hristos. Deci trebuie sa se gandeasca si sa cerceteze, ca de o decizie depinde ce va face un om o eternitate, dupe ce moare.
Reply With Quote