Subiect: Ajutor
View Single Post
  #52  
Vechi 03.08.2018, 11:06:13
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Cartile ne explica exact ce TREBUIE SA FACEM SI CUM SA INTELEGEM VIATA.

Cam asta este Evanghelia. Un manual capital despre existenta si elementele ei esentiale: Dumnezeu, omul, creatia si regulile vietii.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Te duci intr-o logica total sectara si in care realitatea unica este TEXTUL si nu viata si realitatea.

Simbolismul unei carti care SE DESCHIDE OAMENILOR MARI DIN BISERICA nu anuleaza realitatea si nu trebuie extins dupa bunul plac.

Ce Dumnezeu a dat sub forma de simbol, tot Dumnezeu a descoperit ce inseamna prin unul sau prin altul, ALESI de el, carora le-a aratat exact ce inseamna.
in mare lucrurile astea nu trebuie sa mi le reprosezi mie ci lui Catalin. eu am atras atentia asupra unui aspect negat vehement de el, aceasta scriere alegorica, simbolica cum o numesti tu, apare in scrierile evreiesti dupa elenizare, inspirate din cultura greaca, pana atunci lipseste din absolut toate scrierile evreiesti. de aici cerbicia bisericii, care accepta doar nevoita atestarile stiintifice.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Exagerezi intentionat in prezentarea dracului - ala nu e o fiinta care se trage de sireturi cu Dumnezeu asa cum il descrii tu, colocvial e mult prea mult spus.

TOLERAT DA, este tolerata prezenta lui in niste limite, dupa care este alungat. Asta este o formulare mult mai corecta si precisa.
deloc, elocvente sunt "ispitele" la care este supus Hristos. desi cu un singur gest il putea alunga (sau nu??? caz in care intram in alta discutie) Hristos sta cu el in desert, zboara, chestii... nu e niciun razboi acolo.

ps.am vaga impresie ca nu stii despre cine e vorba in profetia lui isaia, sa fie oare posibil?!? personajul chiar asa trebuie sa le apara oamenilor, sub infatisarea aia, cea descrisa de el.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote