Subiect: Adio flori ...
View Single Post
Vechi 07.11.2011, 18:43:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In orice caz, dincolo de pragmatism, florile au pentru noi in contextul inmormantarii o insemnatate aparte. Ele au menirea de a ne aminti cuvintele psalmistului: "Omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului, asa va inflori. Ca duh a trecut prin el si nu va mai fi ...". Nu stiu daca si banii eusesc sa faca acel
Pentru parintele respectiv n-au nicio insemnatate. Oricum, pe mine m-a deranjat altceva, nu ideea de a ajuta familia, ci modul in care a pus el problema. Spunea in interviu ca oamenii , daca primesc plicul cu bani, vor sti cine le-a fost alaturi in acel moment dificil. Asta mi s-a parut foarte urat.

Citat:
AlinB: Cine poate spune ca atunci cand le-a murit cineva drag au fost consolati de nr. de coroane/flori de la inmormantare? Te uiti la cei prezenti, conteaza un ajutor material (daca situatia e dificila) dar nu nr. de coroane sau de flori.
Banii nu consoleaza, insa pot ajuta pe unii. Florile consoleaza pentru ca exprima iubirea si aprecierea celui care a tinut sa fie prezent sa-si ia “ramas bun”, e o alinare sufleteasca, un gand bun si de compasiune, un mod de a-ti transmite ca este alaturi de tine. In acele momente primeaza ajutorul sufletesc, iar dupa ajutorul material. Mi-ar fi placut daca la sfarsitul acelui comunicat s-ar fi enumerate cazurile in care familiile sunt scutite de taxa "voluntara" pentru serviciul religios de inmormantare, daca tot au dorit sa ajute familiile indoliate, dar probabil au gandit in aceeasi maniera, pragmatica, zicandu-si ca daca tot se aduna bani, vor putea sa o achite.

Last edited by ioanna; 07.11.2011 at 19:37:40.
Reply With Quote