View Single Post
  #26  
Vechi 11.06.2012, 16:02:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Unul dintre cei mai buni prieteni ai mei, preot ortodox, un om "la mare cautare" printre enoriasi. un slujitor foarte gospodar, ctitor de biserica, si care nu pleca de la sfestaniile facute la mine in casa fara o contributie financiara (chiar daca modesta) a rupt la propriu orice legatura cu mine cand a aflat ca m-am pocait.
Care este atitudinea penticostalilor fata de un frate care trece la alt cult?
Stiti ca pastorii d-voastra refuza inmormantarea daca omul n-are platita zecuiala anuala sau ce dati la biserica?
(Asta o spun ca tot v-ati legat oarecum malitios de contributii financiare). Stiu un caz de anul acesta, in care o familie penticostala din Cluj a venit la un preot ortodox sa-l roage sa vina sa spuna o rugaciune la groapa, pentru ca "fratii" au refuzat sa-i tina slujba, neavand platita cotizatia, iar oamenii erau "disperati" si se gandeau: cum sa-l ingroape, asa, ca pe "un caine"? Fara contributia financiara neplatita, nici n-au vrut sa auda de inmormantare. Inca n-am auzit ca BO sa te dea afara din cadrul ei, daca n-ai posibilitatea sa platesti anual o contributie.

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 16:10:17.