View Single Post
  #29  
Vechi 11.06.2012, 16:15:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Deci cei care ați plecat din biserica ortodoxă ați plecat pentru că erați în căutarea mântuirii? Asta (mântuirea) este o dorință care aparține unui nivel mai "avansat"....Eu m-am (re)apropiat de biserică atunci când viața mea o luase razna, și simțeam nevoie de sprijin aici, pe pământ
Da, multi cauta mantuirea. Nevoia de mantuire nu este o nevoie avansata, ci una primordiala. Daca venim la biserica pentru orice altceva decat pentru mantuire, deja am ales gresit. Biserica exista pentru ca exista Hristos, iar Hristos nu a venit doar pentru a sprijini oamenii intr-o viata scurta si trecatoare, ci pentru a ii mantui oferindu-le viata vesnica.
Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
ce mai căutați pe un forum creștin ortodox ?!
Deocamdata raspund la niste intrebari care mi s-au pus. Credeti ca ar trebui sa ii ocolesc pe ortodocsi? Nu am nici un motiv.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Fenomenul de care se discută pe acest topic nu are proporțiile unei mișcări de mase și cred că titlul e exagerat de patetic.
Patetic sau nu, titlul este doar un raspuns punctual la o intrebare. Multumiti-va cu el din respect pentru cel ce a intrebat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 11.06.2012 at 16:18:31.