View Single Post
  #45  
Vechi 04.10.2013, 23:07:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In general o revelatie(fie si daca analizezi termenul grec al sintagmei),are un alt sens.La ortodocsi,de exemplu,notiunea desemneaza actiunea prin care Dumnezeu impartaseste omului tot ce ii este de folos pentru mantuirea lui. Daca era o revelatie era de preferat sa fie dogmatizata.Nu a fost dogmatizata si prin urmare este considerata o teologumena,adica o parere teologica cu un consens mai mic sau mai mare,variat,dar care nu afecteaza dogma fundamentala.Teologumena devine dogma prin proclamare si pana atunci acceptarea ei este un act liber ce nu tine de actul marturisirii credintei in sine.
Ma refeream la revelatie in sensul de viziune, chiar am vrut sa scriu asa, dar cuvantul ar fi dus cu gandul mai mult la o inchipuire.
In ortodoxie viziunile nu sunt dogmatizate, se mai intampla la catolici asta.
Am si spus, ca inclin spre teologumena. Totusi, cum spune si IPS Plamadeala in articol (citez si autoritatea de obicei), dogme nu sunt doar cele definite de Biserica, ci si adevarurile de credinta care nu au fost definite.
Teologumenele si parerile teologice sunt invataturile care au un "consens mai mult sau mai pu*tin relativ, sau nu-l au deloc, insa totusi nu pun in primejdie puritatea doctrinei si nu afecteaza negativ corpul de adevaruri existente."
Asadar invatatura cu vamile ar putea intra si la teologumene si la invataturi de credinta.
Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In ceea ce priveste mostenirea iudaica te asigur ca este foarte bogata,inclusiv la ortodocsi si as mentiona,cu titlu de exemplu,hainele preotesti,dupa cum analiza Arhimandrit doctor lector Vasile Miron care spunea.
Asa este, e adevarata aceasta mostenire, dar eu special am scris despre influenta in invatatura crestina/ortodoxa, ca sa nu fie aceasta intelegere.
Reply With Quote