View Single Post
  #39  
Vechi 12.11.2020, 17:09:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Se mai intampla ca cei care vin la biserica mai rar sau intamplator sa fie imbracati indecent (pantaloni scurti sau tricouri mai deochiate) dar cred ca pentru cei care tin un respect fata de biserica nu e prea bine. Si la biserica unde merg eu am vazut credinciosi care vin regulat in fiecare zii in pantaloni scurti. Parerea mea e ca ar trebui putin respect si din partea barbatilor chiar daca te simti mai bine in niste haine decente.
La pantaloni scurți ai dreptate, dar depinde și ce înseamnă ținută decentă dacă unul își permite să vină doar în trening acela nu poate fi judecat, ținută decentă să nu se confunde cu etichetă.

Nu cred că mai vin în Noiembrie oameni cu pantaloni scurți, unde merg eu la Biserică, Duminica cel puțin am văzut rar oameni în pantaloni scurți vara, deja dacă sunt pantaloni trei sfert peste genunchi și sandale nu e ca și cum ai avea pantaloni de tenis de câmp sau short.
Nu știu de cei care doar intră să se închine și sunt în trecere pe lângă Biserică în ținută scurtă cum îi va judeca Dumnezeu.

Ar trebui ca pe toate ușile de intrare în Bisericile de oraș și mănăstiri să fie niște anunțuri de bun simț, ținuta vara, închideți-vă telefoanele, interzis filmat, în interior să fie clar compartimentat spațiul din fiecare biserică unde e magazinul bisericesc, unde se pot scrie pomelnicele, reguli la spovedanie și împărtășanie, unde e epitropia, unde poți face donații sau plăti cultul.

Abia după ce ai pus toate astea, poți să faci observație de la amvon, unii chiar nu știu cum trebuie să se intre în Biserică chiar dacă sunt botezați de zeci de ani, nivelul în lume e foarte jos, trebuiau făcuți 30 de ani de catehizare intensă în toate parohiile, ca să meargă toate ca pe roate și să nu mai fie discuții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote