View Single Post
  #1  
Vechi 15.02.2009, 11:59:12
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Inmormantarea la crestin-ortodocsi

[COLOR=green]Cred ca am mai spus pe aici ca sunt oraseanca get-beget, fara rude la tara si, in consecinta, fara sa cunosc obiceiurile.[/COLOR]
[COLOR=green]Fratele meu s-a maritat cu o singura la parinti si locuieste undeva pe la 11, 12 km de oras... [/COLOR]
[COLOR=green]A murit socrul lui pentru care eu am avut un respect deosebit. Dumnezeu sa-l ierte și să-l odihnească.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Tocmai pentru ca nu cunosc multe obiceiuri legate de acest trist eveniment, am fost foarte atenta la ce se intampla in jurul meu și credeti-ma că nu sunt deloc încântaă.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]I S-o iau cu începutul, obicei de oriunde al crestin-ortodocsilor. Nu inteleg de ce mortul trebuie ținut trei zile... De ce trebuie sa se vada cum ceea ce a fost candva viu, se degradeaza fizic, de la ora la ora? [/COLOR]
[COLOR=green]Îmi amintesc din Biblie, din Noul Testament, cum a fost îngropat Domnul nostru Iisus Christos. Simplu, decent, fără zorzoane... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]II Punți: găleți, cană, fața de masă, pătură, cămașă,,, Puse în pungi, ambalate etc... De ce? Apoi, discuții din jur: "la cutare a fost așa, noi mai punem, mai adăugăm..." Ca la concurs... De fapt, în acest fel, neștiutorul asistă la o paradă a bogăției, a opulenței... care sună cam așa: "noi avem mai mult ca voi, ia priviți aici..." [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]III În timpul slujbei de la cimitir, preotul a căscat vârtos... Ca și cum ar fi spus că puțin îi pasă lui de durerea familiei și celelalte... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]IV Masa a fost făcută la un restaurant închiriat special. Din ușă am privit cum o parte din cei veniți la praznic s-au îmbulzit să stea la masă cu preotul, nelăsând scaune libere nici pentru familie... A trebuit să se roage preotul de loc măcar pentru soția mortului... [/COLOR]
[COLOR=green]Oare ce-o fi în capul acestor oameni? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Deocamdată, atât![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote