Subiect: Subcultura Goth
View Single Post
Vechi 15.05.2010, 23:59:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member

Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
Pai vezi unde vreau sa ajung?

Normal ca se gandeste la ceva rau ca na... si a cui e vina?
Dar cine stie stie..

Jane am o curiozitate... se spune ca crucea intoarsa se mai numeste "crucea sfantului pentru" si ca originalitatea ei nu e vorba de ceva rau... si ca este inscriptionata si pe scaunul papal.

Poti obtine niste informatii despre aceasta? dar nu abureli , chiar sunt curios

Nu stiu exact adevarul si chiar m-ar interesa
Nici eu nu-l stiu, dar google helps :)

Revenind la intrebarea ta: faptul ca se gandeste la ceva rau e strict vina lui. Problema nu e cu pentagrama din vitrina de gablonturi. Nu e vina ei. Dar devine vina mea in clipa in care, asociind-o cu ceva rau (subiectiv sau nu) eu iau totusi decizia de a o cumpara si afisa => vina imi apartine in totalitate. N-as avea vina doar daca n-as face nici o asociere de genul, pentru ca n-as sti, as vedea-o, ia, sclipeste, hai s-o cumpar, fara sa stiu ce semnificatie are.
Eu traiesc cu convingerea ca vom da socoteala* pentru toate cuvintele si gesturile pe care le facem si pentru toate cochetarile cu ocultul, cu fantezia, chiar daca in sinea noastra zicem "las ca stiu eu ca nu e chiar asa, pentagrama asta nu ma face satanist chiar daca-i cu baphomet pe ea, ca n-am omorat pe nimeni in fond". Ideea nu e doar ca ii dau eu lucruri de bunavoie lui satan, ci ca el, profitand de inclinatiile mele, isi ia singur ca si cum i-as fi dat.

Dar esti desigur liber sa nu crezi lucrul asta, nu stiu in ce crezi si cum crezi. :)

Desi pare o chestie restrictiva si batuta in cap, mie mi se pare ca de fapt omul e facut liber si inzestrat cu ratiune cu un scop si ca este responsabil pentru modul in care le foloseste ca sa discearna intre bine si rau inclusiv la nivel de simbol. Daca eu spun una si fac alta, "in joaca", asta nu demonstreaza decat ca sunt imatura si varza si ca nu prea te poti baza pe ce-i in capul meu, la o adica.

PS: socoteala* nu in sensul juridic, nu ca pacat care va avea o pedeapsa la timpul viitor, dar lucrurile astea ne intineaza instantaneu, lasa amprente, lasa amintiri, ne impregneaza cu o anumita atitudine si atmosfera care, intr-un fel, si constituie pedeapsa in sine, ca niste rani pe suflet dar de care risti sa nu-ti dai seama niciodata daca nu te raportezi la Hristos (sper ca nu te superi ca L-am adus in discutie :P)

Last edited by Jane Says; 16.05.2010 at 00:05:34.
Reply With Quote