View Single Post
  #8  
Vechi 05.08.2007, 08:56:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Popasul se scrie LUDSCO
aMUITAT CA DE LA suceava am mers la stravechea manastire BOGDANADIN RADAUTIinfiintata pe la 1360 de musatini,probabil de BOGDAN I ,INTEMEIETIRUL MOLDOVEI,a carui sttuie am admirat-o in parcul frumos de vizavi de manastire dupa ce ne-am inchinat la moastele SF.LEONTIE din manastirea cu constructie de influenta romano-gotica.Apoi am plecat la man. PUTNA ,CTITORIA IMPORTANTA A LUI STEFAN CEL MARE SI SFINT UNDE NE-AM INCHINAT LA MORMINTUL SFINTULUI SI LA ICOANA FACATOARE DE MINUM=NI A MAICII DOMNULI DIN MANASTIRE. ACUM SE PICTEAZA PARTEA DE LA INTRARE,unde se afla mormintele. Mi-a placut ca pe dealul din apropiere scrie cu litere de iarba asa mare cit e dealul STEFAN.Din pacate a fost prea putin timp sa cumparam prea multe de la pangar care este aprovizionat cu multe carti ,cd-uri si caste audio cu cintece si conferinte ,dar se gasesc si multe obiecte bisericesti.Am preferat sa revad muzeul manastirii in dauna cumparaturilor de la pangar,unde sint multe obiecte de valoare ,o copie dupa sagia lui STEFAN SI DE REMARCAT O PIESA F.F. VECHE acoperamintul mMriei de mangopvechi de la 1477,cel mai vechi in marime naturala brodat in arta moldoveneasca,ce are cusut pe la colturi vultirul bicefal;broderia e cusuta cu fir de aur si argint.Desigur ca nu amocolit nici chilia SF DANIIL SIHASTRUL ,care este imormintat la VORONET,fost duhovnic al mariei sale STEFAN VOIEVOD.Dar vreu sa va scriu ca la 3 km de PUTNA se afla o foarte veche vatra monahala man.SIHASTRIA PUTNEIcu o man din piatra mai mica alaturi de care s-a ridicatuna noua.Manastirea este inconjurata de dealuri si are central un altar de vara.Un pangar f.aprovizionat cumulte carti ,icoane ,muzica pe CD-uri si cu PRETURI REZONABILE,fata de pangarul de la PUTNA. mANASTIREA ARE UN nu stiu ce CARE TE FACE SA-TI DORASTI SA MAI REVII PE ACOLO.
dESIGUR CA TOATE MUZEELE MANASTIRILOR VIZITATE AU OBIECTE DE MARE VALOARE si mare vechime care atesta romainismul nostru pe aceste meleaguri.
Reply With Quote