View Single Post
  #44  
Vechi 16.09.2011, 10:27:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit PTR Laura

Laura, eu cred ca o crestina ar trebui sa isi adopte un stil vestimentar care sa ii permita sa mearga si pe strada, si la servici si la Biserica in aceeasi tinuta fara sa se jeneze.
Mie imi plac foarte mult fustele. Si le port tot timpu l(doar in calatoriile pe munte sau in alte situatii speciale port pantaloni). Vara port rochite sau fuste vaporoase, colorate, inflorate. Iar piata ofera din abundenta rochite foarte frumoase si decente pentru vara. De asemenea , imi aleg bluzitele sa depaseasca umarul, macar cu 2-3 degete. Nu port fuste lungi, decat ocazional. Fustele sunt pana la genunchi sau 3-4 degete peste genunchi. Iar tinuta de toamna/iarna aceeasi este:fuste un pic mai jos de genunchi, in general drepte, asortate cu o bluzita sau sacou.Iar in poseta, tin in permanenta o esarfa, ca sa o am la indemana cand vreau sa intru in biserica. Si ma imbrac mereu in culori vesele.

Igiena nu este esentiala, ci obligatorie. Dar de la un trup curat pana la unul parfumat e deja diferenta. Pe mine, ma deranjeaza foarte tare cand sunt in Biserica sa simt n mirosuri de parfumuri. Din aceasta cauza nici nu folosesc parfum, decat ocazional si foarte discret.

Cu machiajul nu sunt de acord. Consider suficienta frumusetea pe care ne-a lasat-o Dumnezeu. Nu cred ca e nevoie sa o mai "imbunatatim" noi.

toate acestea nu sunt sfaturi, e doar tinuta mea obisnuita. Poate iti foloseste...
Cu drag,
Lore
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote