View Single Post
  #8  
Vechi 28.11.2009, 20:07:22
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Un singur lucru mi s-a parut nepotrivit, si anume ca e pus intr-o lumina nu tocmai buna cel, care s-a luptat impotriva acesteor pasapoarte cu cipuri, Pr. Iustin Parvu, care a vorbit f pe inteles si a ajuns la inima multor romani. Daca nu era aceasta interventie a dumnealui, noi nu am fi stiut ce pericol constituie aceste pasapoarte cu date biometrice. Ma gandesc, ca fara interventia Pr. Iustin Parvu, nici aceasta conferinta nu ar mai fi avut loc, caci pe ea isi bazeaza lectorul Radu Preda in buna parte discursul. Interesanta si observatia referitoare la datele biometrice; o completare binevenita la tot demersul Pr. Iustin.
Pai asta e si ideea. Este o alternativa (nu o completare, de fapt) la cele vehiculate de pr Iustin si acolitii. De fapt cred ca cea mai mare parte a discursului este despre cum si de ce societatea occidentala si cea orientala s-au diferentiat/despartit, catolicism vs ortodoxie, ce se intampla acum cand orientul da nas in nas cu occidentul si modernizarea. Mie mi s-a parut interesant, bineintels nu sunt de acord cu chiar tot ce este acolo, dar ofera o explicatie de bun simt.

Plus, Preda spune ca, sau cel putin asa se intelege, ca problema nu este tehnologia, sau pasapoartele biometrice, ci felul in care sunt folosite. Si ca daca cineva vroia intr-adevar sa ne supravegheze putea sa foloseasca un mijloc mult mai propice supravegherii decat un act de indentitate pe care il porti sau nu asupra ta, telefonul mobil. Si chiar si asa, supravegherea in sine nu e mare branza, oricum lasam tot felul de urme virtuale pe internet, problema este ca poti deveni manipulabil. Ceea ce as completa eu, deja suntem oricum.
Reply With Quote