View Single Post
  #15  
Vechi 25.06.2010, 22:37:45
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Am mai scris si pe alt topic, insa postez si aici:

Daca un ortodox mai putin intarit in credinta sa intra pe acest site sa caute sprijin, mangaiere si povata in adevar, da peste postari exprimand pareri departe de duhul ortodoxiei iar acestea ii vor sadi indoiala si razvratire in suflet!!
"Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!" - insa cum??

Ce ne e mai de pret, politetea fata de convivii protestanti sau ortodoxia?? Alegem sa dam loc de manifestare tuturor cultelor in spiritul political correctness-ului atat de actual (si de putred ca concept imi permit eu sa adaug) insa nu ne dam seama ca in felul acesta riscam sa-i ratacim pe unii dintre noi inspre alte "meleaguri" spirituale care nu au foarte multe in comun cu ortodoxia.

Vrem discutii, dialog, polemica, incrucisare de spade retorice, samd, atunci putem merge pe un teren "neutru", cum sunt dealtfel multe portaluri, forumuri, cafenele virtuale pe acest Internet. Acolo ne putem lupta cu propriile adevaruri in mana cat dorim.
Insa aici, pe forumul crestin-ortodox, sa dam Cezarului ce-i al Cezarului, si-anume discutii intaritoare in credinta ortodoxa.


Asadar sunt intru totul de acord cu propunerea lui Hector, si anume restrictionarea accesului ne-ortodocsilor la sectiunile dedicate acestora. Ortodoxia nu este negociabila in sensul in care isi doresc dansii, asa ca nu vad beneficiile contrelor si chiar jignirilor pe care le posteaza la aproape toate topicurile.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote