View Single Post
  #25  
Vechi 14.07.2011, 22:22:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Rugăciunea de dinainte de mărturisirea din timpul exercițiilor spirituale:

Păcătuit-am, făcut-am fărădelege, nedreptate făcut-am înaintea ta, prea bunule Stăpâne!

Călcat-am poruncile tale

cele mântuitoare, și juruințele mele cele sfinte, care le-am făcut la sfântul Botez, în fața marelui tău altar, înaintea îngerilor și a oamenilor; lepădatu-m-am de înfricoșatul Sânge al Legii prin care m-am sfințit, socotind-l de nimic, și bătându-mi joc de Spiritul harului, și nebăgând de seamă învierea cea înfricoșată și mai presus de fire. Toată Scriptura și legea cea dumnezeiască, și învățătura cea însuflată de Dumnezeu, ca un sunet deșert și graiul pustiu de fapte s-a socotit de mine. Numai cu numele am purtat cinstea Evangheliei și adevărata creștinătate.

Mâinile mele

spre toată răpirea și lăcomia au fost nevoitoare.

Picioarele mele

grabnice și foarte fărădelege și spre toată nedreptatea și înșelăciunea, gata să năvălească și să calce partea fraților, și să mănânce pe cei săraci.

Gura mea

organul sfintelor rugăciuni și cuvinte, am făcut-o organ a toată rușinea și vorba nebunească, de călcare de jurământ și de clevetire.

Ochii mei

și toate simțurile mele peste măsură umplutu-le-am de desfrânare și de toată obrăznicia.

Mintea

care împărățește în mine, acea sămânță dumnezeiască, am călcat-o în picioare, și mădularele tale Hristoase, le-am făcut mădulări ale păcatului; și în loc de biserică a lui Dumnezeu, făcutu-m-am lăcaș de stricăciune și necurăție.

Ție unuia am greșit

dar ție unuia mă și închin; cu inimă înfrântă aduc ție mărturisirea ca o jertfă curată. Lasă, iartă, iubitorule de oameni Stăpâne greșelile mele, și biruiească mulțimea îndurărilor tale mormanul cel rău al păcatelor mele. Adâncul bunătății tale celei nemărginite, să acopere marea cea amară a răutății mele. Am pilde de cele mai mari ale iubirii tale de oameni: pe tâlhari, pe desfrânați, pe vameși, și pe fiul cel rătăcit care mă întrec cu mult pe mine nevrednicul, și întru împărăția cerurilor înainte ajung. Cu aceia și pe mine, care mă mărturisesc și cad la tine, primește-mă Stăpâne; măcar că foarte departe sunt de întoarcerea și de curata lor pocăință; dar bunătatea ta cea nemăsurată să împlinească ceea ce lipsește, ori, și mai bine, să facă totul, de vreme ce de toate cu totul sunt lipsit. Că spre îndurare și iertare te îndeamnă și crucea și moartea de voie bună, care pentru mine ai răbdat-o, luptele Apostolilor, asudările Cuvioșilor, sângele Mucenicilor; și mai presus de toate, este nădejdea și mântuirea de obște a tuturor, Născătoarea de Dumnezeu, care mai presus de cuvânt, fără sămânță te-a născut!

Ale căror rugăciuni cu iubire de oameni primindu-le, de munca cea veșnică care va să fie, mântuiește-mă cu darul și cu iuburea de oameni a celui fără de început Părintele tău, cu care împreună bine ești cuvântat, și cu preasfântul și bunul și de viață făcătorul tău Spirit, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Buze întinate

și mâini pângărite mișc către tine Preabunule și inimă îngropată în gânduri rele; că ochi orbi având eu păcătosul, sufletul îl port întunecat de patimi și cu totul sunt acoperit de necuviincioase desfătări. Întinde-ți preacuratele tale palme, o iubitorule de oameni!

Mântuiește-mă Mântuitorule, strig ție, și mă curățește de întinăciunea multelor greșeli și de relele ce vin asupra-mi, ca un mult îndurat.

Lacrimi dă-mi mie,

Dumnezeule, ca odinioară femeii păcătoase, și mă învrednicește să ud picioarele tale, care m-au scăpat din calea rătăcirii, și mir de bună mireasmă să-ți aduc ție viață curată, întru pocăință câștigată: ca să aud și eu glasul tău cel dorit: Credința ta te-a mântuit, mergi în pace.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote