View Single Post
  #15  
Vechi 15.07.2011, 01:25:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu-mi aduc aminte ca restul Apostolilor sa-l fi judecat pe Petru sa sa-l fi numit ,,laps" dar cu inovatiile sunt obisnuit.Psalmistul spunea
Observ că persistați. Ce mai spunea Psalmistul ? Păi, să vedem ce spunea de la început: "Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioșilor și în calea păcătoșilor nu a stat și pe scaunul hulitorilor n-a șezut;"

Ce necredincioși, domnule ? Care păcătoși și ce hulitori ? Păi, noi nu avem voie să spunem despre nimeni că este necredincios. Nici păcătos, ori hulitor. Doar asta înseamnă "să nu judeci !". Hm, nu prea merge. Poate că înseamnă altceva ?

Citat:
Judecata,draga meu domn,conform celor spuse de Mantuitor,trebuie sa inceapa cu dvs si apoi,cand finalizati acest demers, este corect sa le judecati altora credinta.In situatia in care ati terminat de remediat ceea ce ati constatat la propria dvs persoana.
Eroare. Unde ați văzut dv că judecata de sine și judecata aproapelui sunt realități antinomice ? Ce anume vă face să credeți că ele stau precum cele două talere ale unei aceleiași balanțe, încât prea mult aici înseamnă prea puțin acolo ? Ați auzit mai sus, din postarea mea, cât de aspru îi judecă Sf Paul pe cei răi. Să însemne asta că este prea indulgent cu el însuși ? Chiar credeți că Sf Pavel suferea de lipsă de smerenie, sunteți sigur că, văzând paie în ochii altora, nu-și vedea bârna din ochi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote