View Single Post
  #30  
Vechi 27.07.2011, 01:49:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Rămâi cu mine este rugăciunea pe care o folosea padre Pio după cuminecare:

Ramâi cu mine, Doamne, ca nu cumva sa uit de Tine;
Ramâi cu mine, Doamne, pentru ca Tu stii cât de usor Te parasesc;
Ramâi cu mine, Doamne, pentru ca sunt slab si am mare nevoie de Tine ca sa nu recad;
Ramâi cu mine, Doamne, pentru ca Tu esti viata mea, si fara Tine zelul meu slabeste;
Ramâi cu mine, Doamne, pentru ca Tu esti lumina vietii mele, si fara Tine ratacesc în întuneric;
Ramâi cu mine, Doamne, si arata-mi vointa Ta Preasfânta;
Ramâi cu mine, Doamne, ca sa-ti aud vocea si s-o pot urma;
Ramâi cu mine, Doamne, pentru ca vreau sa fiu mereu cu Tine;
Ramâi cu mine, Doamne, daca vrei sa-ti ramân credincios;
Ramâi cu mine, Isuse! Oricât ar fi de sarac, sufletul meu nu doreste decât sa fie lacasul dragostei si fericirii Tale;
Ramâi cu mine, Isuse, si la apusul vietii mele, când moartea mi-e aproape, cu judecata Ta dreapta si cu eterna vesnicie;
Te rog, ajuta-ma sa-mi dublez fortele pentru ca, în drumul spre Tine, sa nu ma paraseasca!
Ma nelinistesc ispitele întunericului, seceta sufleteasca, crucea si suferintele.
O, câta nevoie am de Tine în noaptea crunta a încercarilor si a pericolelor. Fa sa Te recunosc ca ucenicii Tai la Frângerea Pâinii astfel încât Sfânta Euharistie sa fie lumina care împrastie întunericul din sufletul meu, forta care ma sustine si singura bucurie a inimii mele.
Ramâi cu mine, Doamne, si, când va veni moartea, sa fiu unit cu Tine, daca nu în mod real în Sfânta Taina a Euharistiei, cel putin prin harul si iubirea Ta.
Ramâi cu mine, Isuse! Nu-ti cer mângâiere caci nu o merit, ci doar harul Prezentei Tale.
Ramâi cu mine, Isuse, prin prezenta Ta în “pestera” inimii mele si:
- Curateste-o!
- Încalzeste-o!
- Sfinteste-o! Asa cum Îti place Tie.
Ramâi cu mine, Doamne, si ajuta-ma ca numai pe Tine sa Te caut, numai Iubirea Ta, Harul Tau, Vointa Ta, Îndurarea Ta, Inima Ta. Nu-ti cer decât sa Te iubesc din ce în ce mai mult si voi fi destul de bogat!
Astfel, iubindu-Te din toate puterile mele slabe, aici pe pamânt, sa pot ajunge la Tine si sa Te iubesc în fericirea cea vesnica din cer. Amin.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote