Subiect: Evreii lui Iisus
View Single Post
  #23  
Vechi 18.04.2016, 18:46:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Va multumesc pentru aprecieri dar din fericire :) nu mi-se cuvin.Eu nu fac decat sa citez si compilez, un efort amator si nesemnificativ.Aprecierea o merita adevaratii cercetatori, multi nestiuti, care si-au dedicat viata si munca cautarilor istorice pt ca noi toti sa putem afla aceste lucruri.Va multumesc si pt recomandari, a doua carte o am, pe prima o voi avea :) Sper ca si urmatoarele articole care vor urma,dupa Sarbatoarea Pascala, sa va prilejuiasca o lectura cat mai interesanta.Numai bine va doresc !
Va multumesc pentru efortul d-voastra! Mi-a placut mult ce am citit, e foarte interesant si util.

Nu stiam ca in Galileea se cultivau atatea si ca terenul era fertil, eu imi inchipuiam doar desert si teren arid. Nu am stiut nici de influenta greceasca din zona.

Interesant mi s-a parut ca populatiei din Galileea i se contesta nationalitatea evreiasca. Se poate ca si Hristos sa nu fi fost evreu? D-voastra personal ce credeti?

Nu stiam ca evreii din Iudeea din clasa conducatoare ii dispretuiau pe saracii din Galileea si ca sentimentul era reciproc.
Si ca sa raspund la intrebarea d-voastra, eu nu cred ca l-as fi urmat pe Hristos daca eram acolo, fiind in Iudeea sau Galileea, la inceput, dar poate ca daca as fi fost in prezenta Sa nu as fi putut sa nu ma las influentata de prezenta Sa si sa nu il urmez.

Last edited by aubergine; 18.04.2016 at 18:49:54.
Reply With Quote