View Single Post
  #1120  
Vechi 11.05.2017, 11:07:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu chiar voiam sa scriu acum un mesaj despre mantuirea prin fapte, nu stiu daca la asta te refereai si tu.
Pelagianismul afirma ca oamenii se pot mantui doar prin fapte, nu au nevoie neaparat de har si de botez. Ei negau faptul ca fiecare om se naste cu urmarile pacatului stramosesc si nu considerau botezul neaparat necesar. Harul il vedeau ca ceva in plus, ajutator. Pelagianismul a fost condamnat la Sinodul III ecumenic. De aceea in catehism scrie ca omul nu poate primi harul oricate fapte bune ar face, pentru ca e prea putin ce face. Harul se primeste doar prin Botez (si Mirungere) si apoi prin celelalte Sfintei Taine. Mai scrie ca nu se poate mantui cineva fara har, pentru ca e ceea ce a pierdut Adam si toti se nasc cu urmarea pacatului stramosesc. De aceea a venit Iisus, ca sa aduca harul, pentru ca nimeni nu se putea mantui din aceasta cauza, nici copiii, nici dreptii sau proorocii. Aceste invataturi stau la baza invataturii ca nimeni nu se poate mantui in afara Bisericii, lucru afirmat si de Mantuitorul (prin afirmatia cu botezul).
Si iata ca unii au primit harul mantuitor abia in Iad..dar asta dupa ce au facut faptele bune din cele bune sadite in firea lor..sau poate nu doar, interesant, nu?

De altfel, tu cum talmacesti: "Nu mă lepăda de la fața Ta și Duhul Tău cel sfânt nu-l lua de la mine." ?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote