View Single Post
  #188  
Vechi 18.06.2017, 21:37:47
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Un Ted Talk care mi s-a parut foarte interesant, de cand l-am vazut prima oara.A trecut ceva vreme de cand mi-am propus sa il traduc dar lipsa de timp m-a impiedecat sa o pun in aplicare. Yasmina m-a ajutat si a tradus ea cateva minute si apoi am continuat eu,ii multumesc si pe aceasta cale.

Am vrut sa il traduc in totalitate si nu un rezumat,deorece ,ce mi-a atras in primul rand atentia, este faptul ca omul este doctor in informatica la Universitatea din Georgetown . Deci omul are o experienta profunda cu noua tehnologie.A scris mai multe carti printre care despre "Deep work" ar veni tradus "Munca profunda",(munca concentrata). Aici el scrie depsre impactul pe care noile tehnologii le au asupra lumii munci.El argumenteaza ca ,concentrarea este noul IQ in locul modern de munca,si ca abilitatea de concentrare fara distragere, este din ce in ce mai valoroasa.
Dar ceea ce ii da o mare validitate acestui filmulet sunt comentariile unele cu aproape 1000 de like-uri.DEci asta este cel mai tare ,faptul ca Societatea incepe sa aiba feedback legat de noile noutati tehnologice. Ce efect au asupra mea ,sau a altuia e bun.Caci sunt multi copii care spun "Toata lumea are!".Daca aveti intrebari sau idei putem vorbi dupa ce il vedeti.
https://www.youtube.com/watch?v=3E7hkPZ-HTk
Quit social media | Dr. Cal Newport

"Salut la toata lumea,probabil ca nu realizati ca (,)chiar acum de fapt aveti in fata ceva complet rarisim: sunt un Millenial autor de carte de informatica ,mai stau si pe scena de la Tdex si pana acum nu am avut un cont pe social media.
Cum s-a putut aceasta ,a fost de fapt ceva absolut intamplator. Social media mi s-a aratat prima data pe vremea cand eram la facultate,in anul al doilea-pe atunci Facebookul a aparut la noi(la fac).Pe vremea aia,chiar dupa primul ragnet al site-urilor/platformelor aveam o afacere la caminul facultatii si a trebuit s-o inchid ca mai apoi,brusc un alt tip de la Harvard ,pe nume Mark avea acest produs nou numit Facebook si lumea era nebuna dupa el.
Asa ca oarecum intr-un fel de gelozie profesionala imatura mi-am spus,"nu am sa folosesc aceasta chestie, nu voi ajuta afacerea acestui tip sa prospere,nu conteaza daca numai eu singur il boicotez"! Si mi-am vazut de ale mele o vreme, dar dupa un timp m-am uitat pe internet sa vad ce mai face cu FB si am constatat ca toata lumea era dependenta de chestia asta. Din pozitia mea, mi-am dat seama ca este un lucru cam periculos, si nu mi-am facut cont, si pana acum nu am am avut vreodata vreun cont pe social media.

Deci ma aflu aici pt 2 motive,vreau sa transmit 2 mesaje rimul mesaj este acela ca desi nu am un cont pe social media ,o duc bine merci ,nu va ingrijorati pt mine.
Se pare ca inca am prieteni ,inca am habar ce sa intampla pretutindeni in lume,fiind cercetator in domeniul informaticii inca corespondez cu lume de peste tot,sunt inca expus ideilor interesante si rareori ma pot descrie ca fiind lipsit de optiuni de recreere .
Deci o duc bine si chiar merg mai departe, incat declar nu numai ca o duc bine fara social media, insa o duc chiar mai bine fara.
Cred ca sunt mai fericit,cred ca gasesc mai multa durabilitate in viata mea,cred ca am mai mult succes profesional -din cauza ca nu folosesc social media.
1:59 Deci a doua mea tinta pe aceasta scena e sa va conving pe mai multi dintre voi sa credeti acelasi lucru.
Hai sa vedem daca chiar reusesc, sa conving o mai mare parte dintre voi,ca si voi puteti sa o duceti mai bine daca renuntati la social media.Deci, daca tema acestui eveniment TEDx este "Timpul Viitor," ma gandesc ca cu alte cuvinte asta ar fi si viziunea mea despre viitor:
o lume in care mai putini oameni au social media.Asta e o revendicare destul de mare, dar cred ca o pot sustine.
M-am gandit sa iau cele mai frecvente trei motive pe care le aud cand le sugerez oamenilor sa renunte la social media,si pentru fiecare astfel de motiv, o sa incerc sa elimin exagerarile,si sa vad daca pot pune ceva mai real in loc.

Acesta e primul si cel mai comun motiv pe care il aud.
In poza nu e vreun sihastru, e de fapt un hipster, programator web, de pe strada 8 (centrul Manhattan-ului); nu sunt sigur.

02:47 Hipster sau sihastru? Cateodata e greu de spus.Prima obiectie pe care aud e cam asa,
"Cal, social media este una din tehnologiile fundamentale ale secolului 21.Respingerea social media ar fi un lucru extrem de prostesc. Ar fi ca si mersul la lucru calare pe un cal, sau folosirea unui telefon cu roata.Nu pot lua asa o atitudine majora in viata mea."

Reactia mea la o asemenea obiectie e ca nu are nici un sens.Social media nu e o tehnologie fundamentala.Foloseste cateva tehnologii fundamentale,dar e mai simplu de inteles astfel.

03:21.Am putea spune, ca e o sursa de divertisment,e un produs de divertisment.Modul in care Jaron Lanier descrie asta, e ca trei companii iti ofera bunatati atragatoare in schimbul minutelor de atentie si a bitilor de informatie personala,care pot mai apoi fi impachetate si vandute mai departe.
Deci a spune ca nu folosesti social media, nu ar trebui sa fie o mare postura sociala,e doar respingerea unei forme de divertisment pentru alta. Nu ar trebui sa fie mai controversat decat a spune,"Nu imi plac ziarele, imi place sa imi citesc stirile din reviste."sau "Prefer sa urmaresc seriale de la posturile private, in locul celor de la posturile nationale."

Nu e o atitudine sociala sau politica majora,sa spun ca nu folosesti un produs.

04:00 Folosirea imaginii cu pacanele aici nu e un accident deoarece la o privire mai atenta asupra acestor tehnologii,realizezi ca nu sunt doar o sursa de divertisment, dar sunt o sursa care nu te satura de divertisment.

Acum stim ca multe dintre companiile mari de social media angajeaza ingineri numiti ingineri de atentie,care imprumuta principii ale cazinourilor din Las Vegas,printre altele,ca sa faca aceste produse cat se poate de captivante.

04:25 Acesta este modul dorit de functionare al acestor produse: sa te faca sa le folosesti intr-un mod care da dependenta, pentru ca asta maximizeaza profitul care poate fi extras din atentia si datele tale.Deci nu e o tehnologie fundamentala,e doar o sursa de divertisment, una din multe altele,si e cumva neindestulatoare daca privesti mai atent.

Sa luam al doilea motiv pe care il tot aud cand sugerez oamenilor sa renunte la social media.
Obiectia suna cam asa,
"Cal, nu pot renunta la social media ,pentru ca este un element esential pentru succesul meu in economia secolului 21, daca nu am o imagine de social media suficient de bine cultivata oamenii nu vor sti cine sunt, nu vor putea sa ma gaseasca,oportunitatile nu vor veni,iar eu voi disparea efectiv din economie."

Din nou reactia mea este: nici aceasta obiectie nu are sens.

0:05:12 Am publicat recent o carte care argumenteaza folosind multiple dovezi ,ca sa ajunga la concluzia ca in economia competitiva a secolului 21ceea ce piata pretuieste, e abilitatea de a produce lucruri rare si de valoare.Daca produci ceva rar si de valoare, piata va pretui acel lucru. Ceea ce piata respinge, in general,sunt activitati usor de reprodus si care produc putina valoare adaugata.

Ei bine, social media este esenta unei activitati si usor de reprodus ce nu produce prea multa valoare; e ceva ce un copil de sase ani cu un telefon mobil poate face.
Prin definitie,piata nu va pune prea mult pret pe astfel de comportamente. In schimb va recompensa munca concentrata si de profunzime ,necesara pentru a construi competente reale si pentru a aplica aceste competente in crearea de bunuri - precum un mestesugar -care creeaza lucruri rare si de valoare.

06:07 Altfel spus: daca poti scrie un algoritm elegant, daca poti scrie un document legal ce va schimba un proces,daca poti scrie o mie de cuvinte de proza ce il va captiva pe cititor pana la sfarsit; daca te poti uita la o mare de date ambigue si sa aplici statistica pentru a extrage invataminte ce pot schimba strategia unei afaceri,daca poti face astfel de activitati ce au nevoie de munca profunda,ce produc rezultate, ce sunt rare si de valoare,atunci oamenii vor veni la tine.Vei fi capabil sa iti dictezi singur viata ,si sa construiesti o fundatie de succes si plina de inteles pentru viata ta profesionala indiferent de cat de multi urmaritori ai pe Instagram.

Acesta e treia obiecaie pe care o aud ,cand le sugerez oamenilor sa renunte la social media;
Intr-un anumit sens, cred ca e una dintre cele mai importante."
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 18.06.2017 at 21:40:13.
Reply With Quote