View Single Post
  #135  
Vechi 14.11.2013, 14:31:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Ekaterina,cunosc doua familii de romani care au plecat in Australia in urma cu multi ani,locuiesc la o ferma intr-o zona izolata din interiorul continentului unde distantele dintre vecini sunt in km si distanta fata de cea mai apropiata localitate de zeci de km.Au ales pentru cei cinci copii ai lor scolarizarea acasa,acolo nu trebuie o calificare educationala speciala pentru parinte/parintii care-si scolarizeaza copii acasa.Copii au crescut frumosi ,sanatosi si bine educati.Cand cel mai mare dintre copii a terminat scoala a dorit sa se inscrie la o facultate in Europa,parintii nu prea au fost de accord,dar a venit pana la urma...n-a reusit sa se adapteze,n-a reusit sa-si finalizeze studiile.Al doilea copil a patit la fel,al treilea este in anul terminal la o facultate particulara din Timisoara,o tanara frumoasa,mereu trista si singura care-si invinovateste parintii pentru multe lucruri.Uneori spune ca ii este teama de zgomotul strazii,de locurile unde sunt prea multi oameni dar nu-si mai doreste izolarea in care a crescut.Mi-as dori ca cele de mai sus sa fie un caz izolat.ca toti cei care-si doresc scolarizarea acasa sa aiba rezultate minunate.
Atitudinea aceasta a copiilor de a-si critica si judeca parintii, arata mai mult decat credem despre starea lor interioara. Vedeam si eu in adolescenta filme in care copiii ii trageau la raspundere pe parinti si se comportau nefiresc cu acestia. Este o mare greseala si cred ca se incadreaza la capitolul nerecunostinta.

Nasa mea de botez imi povestea cum invata acasa la lumanare, provenea dintr-o familie simpla de tarani, dar a reusit prin vointa sa faca o facultate si sa se realizeze profesional. Sunt atatea exemple de tineri veniti din satucuri uitate de lume, dar care au dorit sa invete, au fost motivati si au reusit. Nu au pus pe seama parintilor esecurile lor. Parintii le-au oferit cat au putut si ei.

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Si ma gandesc...in ce se transforma o mama care are 2 sau 3 copii pe care-i scolarizeaza acasa,la cat incepe ziua ei si la cat se termina si mai ales cum?
Trebuie sa tinem cont ca daca doreste sa-si scolarizeze copiii acasa este optiunea ei, isi asuma tot ceea ce decurge din asta. Nu este obligata sa faca homeschooling. Sa ne gandim de exemplu si la o mama care are trei, patru, cinci sau chiar mai multi copii. Cum arata ziua unei asemenea femei (fara sa isi scolarizeze copiii acasa)?

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Nu stiu daca am fost un parinte bun si intelept dar am ales pentru copilul meu o scoala publica,daca ar fi sa aleg din nou la fel as proceda.Profesorii sunt ca noi toti,si buni si mai putin buni,sunt asa cum este lumea asta...dar acesti profesori,acesti oameni m-au format si pe mine si pe tine,eu le multumesc,tu....?
Ma doare cuvantul"rebut"...!
Nu a spus nimeni ca profesorii nu sunt pregatiti, nu stiu cum s-a ajuns la aceasta idee. Jos cu palaria pentru tot ce fac pentru elevi, in conditiile in care sunt platiti umilitor, neavan posibilitatea sa traiasca decent dupa atata munca. Un parinte care opteaza pentru scolarizarea acasa nu o face pentru ca ii subestimeaza pe profesori, are cu totul alte motive, urmareste un alt stil de scolarizare fata de cel propus de stat.
Reply With Quote