View Single Post
  #107  
Vechi 04.02.2010, 22:34:07
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
nu intelegi.. nimeni nu judeca barbatul, eu apreciez foarte mult barbatii pt ceea ce sunt, dar "barbatii aceia adevarati", crescuti la minte si spiritual si cu educatie. Nu toti se incadreaza aici. Noi vorbim despre anumite aspecte, care chiar nu are rost sa fie tolerate si acceptate, de dragul sacrificiului, caci daca la mijloc este si un copil, cel care poarta cel mai mult "crucea" e copilul care e martor si victima...
Mie mi se pare ca "barbatii aceia adevarati" sunt de fapt barbatii ideali, si sunt foarte rari. Ce facem cu restul? Nu mai traim impreuna, nu mai formam familii daca nu ne convine intru-totul profilul lor spiritual sau background-ul educational? Eu shtiu ca atunci cand te casatoresti, daca nu esti foarte idealist, faci o suma de compromisuri. Inevitabil le faci si mai tarziu.. de-a lungul vietii, pentru ca oamenii se schimba (si nu ma refer doar la barbati). Femeia si barbatul pot evolua diferit chiar in cadrul aceluiasi cuplu.

Dar cel de langa tine e aproapele de care ne-a vorbit Mantuitorul. Lasand deoparte ca e chiar mai mult de atat, pentru ca taina cununiei asta stabileste, unirea barbatului cu femeia: "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amîndoi un trup (Facerea 2: 24). Daca "nu corespunde" il indepartam? Aruncam cu piatra?

Facea cineva o comparatie reusita .. daca ai un brat bolnav il amputezi sau incerci sa-l vindeci? Daca vezi familia ca pe un tot, si pe partener ca pe aproapele biblic, nu cred ca poti indeparta membrul dureros sau incomod. Ne mantuim prin cei de langa noi.
Oricum, indiferent ce alegi e vorba de suferinta. Ea nu poate fi evitata. Mai ales cand e vorba de copii. Sa cresti cu un tata violent, alcoolic sau afemeiat e destul de greu insa sa cresti fara tata, poate fi mai bine? N-ai auzit vorbindu-se de traumele copiilor ce provin din familii uniparentale? E clar vorba de un dezechilibru acolo, unul emotional in primul rand.

Cat despre ce trebuie sa infrunte o femeie singura care vrea sa creasca un copil sau mai multi nici nu merita sa vorbim. Barbatul, cum e el, are rolul sau. Asa a lasat Dumnezeu si a lasat bine. Pentru ca nimeni nu e de aruncat sau e total inutil. Si daca nu-l poti lua de exemplu atunci el va sluji mereu de contra-exemplu (glumesc desigur).
Reply With Quote