View Single Post
  #16  
Vechi 29.03.2010, 12:37:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am participat si eu la Procesiunea din Sambata lui Lazar, randuita pentru a marturisi pe Hristos, in apropierea Lui de Patima cea de bunavoie. Desi nu am prea vrut sa merg, nu mi'a parut rau. A fost emotionant si tare odihnitor.

Ma simteam bine, aveam pace. Am mers putin mai in fata, pe lateral cu preotii. A fost liniste si nici zarva nu a fost. Mi'e dor sa vad oamenii linistiti in preajma bisericii, sa ii vad privind cu drag spre icoane. Am facut batranele simple si am avut impresia ca ele tin Biserica, iar nu teologii plin de mandrie si canoane, printre care ma numar si eu. Am vazut multe oameni simpli, in fata carora m'am cam rusinat.

Am pierdut bucuria, am ajuns prea ganditori. Darul lui Dumnezeu (mintea) noi ni l'am facut piedica spre El.
Avem nevoie de simplitatea omului de rand, avem nevoie de curatia copiilor, avem nevoie de ravna celor care iubesc mult.
.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote