View Single Post
  #18  
Vechi 17.04.2011, 13:30:09
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Duminica Floriilor intr-un orasel micut din nordul Greciei, scaldat de Marea Egee

M-au trezit clopotele , cu o muzica frumoasa. Treziti-va spuneau. M-am uitat la ceas: 6 si jumatate dimineata.
M-am pregatit si am plecat spre biserica. Mergeam incet uitandu-ma la ceilalti care mergeu si ei spre biserica in grupuri tacute pe glasul clopotelor. Simteam ceva tainic, parca vedeam cu ochii mintii cum oameni in siruri mergeau spre biserica din fiecare colt al orasului sub privirile Tatalui Ceresc.
La intrarea in biserica se afla cosuri mari impletite, cu ramuri de maslin sfintite. Miroseau a apa sfintita. Fiecare isi alegea cate un buchetel. Inauntru totul impodobit cu ramuri de maslini, de la intrare pana la altar. Si foarte multa lume, batrani si tineri, copii cu mamicile si tatii lor. Fiecare primeste la intrare, cate un pliant cu programul din saptamana mare , o felicitare de Invierea Domnului si o pagina tiparita expres cu Capitolul din Sfanta Scriptura al acestei zile: Duminica Floriilor - Intrarea Domnului in Ierusalim.
Am ascultat o liturghie frumoasa, in greceste. Oameni tacuti si copii cuminti care priveau cu ochii mari la cuviosul ieromonah care slujea la altar.
Tatal Nostru si Crezul spus in cor de fiecare , langa mine doua rusoaice spuneau in rusa, eu, in romana. Si mi-am zis: daca omul vrea iata comuniunea in Sfanta Biserica.
La sfarsit, Preacuviosul Parinte a accentuat importanta acestei saptamani ce urmeaza, a tinerii postului, a iertarii fiecaruia dintre noi, a participarii la Sfanta Liturghie. S-au impartasit copilasii in tacere, apoi am urmat noi adultii.
O bucurie in suflet aveam si o pace. Am iesit afara la sfarsit si m-a izbit lumina frumoasa, marea tacuta parca asternuta la picioarele noastre si mi-am zis: Multumesc Tie Doamne ca mi-ai dat inca o sarbatoare a Floriilor sa o traiesc.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Da, minunata simtire, minunata descriere, sfanta bucurie. Multumim ca ne-ai impartasit-o.
Bucuria si pacea Domnului sa se salasluiasca in inimile noastre!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote