View Single Post
  #19  
Vechi 17.04.2011, 16:14:11
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Templul Sfant, "Casa Tatalui Sau"

Mantuitorul, Iisus Hristos S-a suit in Ierusalim afland acolo pe cei ce vindeau boi, oi, porumbei si pe schimbatorii de bani.Comertul si dezordinea din interiorul Templului L-au determinat sa scoata afara pe toti comerciantii rasturnadu-le mesele, zicandu-le :"Luati acestea de aici si nu faceti Casa Tatalului Meu , casa de negustorie"(Ioan 2, 14-16)Astfel, Domnul Iisus si-a implinit si aceasta ascultare a Sa de Fiu Iubitor si ascultator de Tatal Ceresc-"Iata vin.In capul cartii scris este pentru Mine, ca sa fac voia Ta, Dumnezeule, am voit..."(Evr.10,17;Ps.39,11)
Dupa toate minunile savarsite asupra a tot felul de bolnavi, invierea fiicei lui Iair si a fiului vaduvei din Nain, dupa predica de pe munte vestind Imparatia lui Dumnezeu, dupa alungarea celor ce faceau dezordine in Casa Tatalui Sau,etc.,Domnul Iisus si-a atras ura oamenilor robiti desartaciunilor si lipita de cele pamantesti.Carturarii si fariseii, infruntati si umiliti in mai multe randuri de Mantuitorul Hristos, au prins o ura inversunata fata de El.
El, Cel vesnic calator, nascandu-se in popasul unei calatorii, si prunc fiind a fost purtat pe lungi si nesfarsite cai ce duc spre Egipt, de unde mai apoi s-a intors in tinuturile Galileei, in Nazaret, in Cana, in Capernaum, in Ierusalim, etc.,nu putea sa stea intr-un loc. Misiunea Sa era sa propovaduiasca Evanghelia Imparatiei Cerurilor, in toata lumea.Ce i s-a pregatit nu este greu de inteles pentru ca si astazi de ar fi sa vina pe pamant ca odinioara, in Trup, multi dintre crestini L-am socoti ca fiind iesit din fire.Doamne, iarta-ne ca neputinciosi suntem !
Patimilor Tale ne inchinam, Hristoase, arata-ne si noua Slavita Invierea Ta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote