Subiect: Doliu
View Single Post
  #21  
Vechi 24.11.2011, 11:50:27
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit ce este de fapt doliul?

ca te imbraci cu haine negre?ca nu te distrezi?eu nu inteleg lucrurile astea.eu n-am tinut "doliu" in sensul asta niciodata.ce e in sufletul nostru a creionat Axios.doliul il tii toata viata.doliu e atunci cand ti se sfarseste sufletul de dorul persoanei pe care n-o mai poti avea langa tine fizic.poate ca ei ne vad si ne indruma,dar noi nu putem simti in nici un fel lucrul asta.doliul e durerea din suflet.durerea fizica trece,rana fizica se cicatrizeaza,dar durerea din suflet nu trece niciodata.doliul e un lucru intim stiut numai de tine.pt mine doliul nu poate fi impartit cu nimeni si de aceea nu il tin in sensul in care ceilalti il pot vedea.doar pe mine ma poate durea asa.compatimirea celorlalti nu-mi usureaza cu nimic chinul.o vecina spunea:fiecare pierdere prin moarte o resimti altfel,functie de apropierea sufleteasca dintre tine si cel plecat.mie nu-mi place sa spun ca au murit.mi se pare doar ca si-au mutat domiciliul fizic si sufletesc.sufleteste ii am pretutindeni cu mine,fizic... doar cand vizitez "garsoniera"aia in care s-au mutat din motive de igiena ca sa le pun cate o lumanare.Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca pe toti!
Reply With Quote