View Single Post
  #23  
Vechi 23.12.2012, 17:05:30
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu sunt nici contra nici pro mass-media.am TV,acces la internet,dar ma gandesc ca as rezista fara ele,doar ca din buna-vointa nu cred ca as renunta la ele pur si simplu pt ca imi place sa mai ascult o melodie,sa mai vad un film,sa mai vorbesc cu prietenii pe mess,totul e sa avem grija cum folosim mass-media si cat(nu stai 3 ore la Tv si alte 3 la calculator).

de ex.,azi am vazut pe Etno un interviu cu Parintele Marius Ciprian Pop,foarte mult mi-a placut cum a vb,se exprima atat de bine si e atat de spontan.si stiu ca devin off-topic,dar vreau sa spun 2 lucruri povestite de dansul care mi-au placut f. mult.

1.povestea parintele ca,aflandu-se in concediu in Grecia impreuna cu sotia si fiica lor,aceasta cumparase o icoana a Sfantului Gheorghe.mergeau cu masina si au avut un accident,nimic n-a mai ramas din masina,dar ei au scapat nevatamati,doar preoteasa s-a ales c-o vanataie la umar pt. ca nu avea centura.masina(sau ce-a mai ramas din ea) se oprise exact cu spatele langa treptele unei biserici din care a iesit un calugar.acesta le-a spus(in greceste,iar politistul ce era acolo a tradus in engleza)sa intre in Biserica si sa multumeasca Maicii Domnului si Sf.Gheorghe.au intrat si s-au inchinat,dar abia dupa ce,cautand prin masina,au gasit icoana cumparata de fetita,si-au dat seama de minunea petrecuta cu ei.

2.parintele a crescut in casa bunicilor materni si povestea ca,in toti anii petrecuti alaturi de ei,singura vorba de ocara pe care bunicul sau a spus-o bunicii a fost:"mai muiere,da' usoara mai esti tu la minte"(vroiau sa vanda niste porci si se pare ca bunica spusese ceva nu tocmai intelept).aceasta a fost singura lor cearta,singura data cand parintele a simtit o tensiune intre cei doi.nu e minunata o astfel de casnicie,parca imposibila pt noi?
Reply With Quote