Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #2243  
Vechi 26.05.2019, 00:02:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și mulți samarineni din cetatea aceea au crezut în El, pentru cuvântul femeii care mărturisea: Mi-a spus toate câte am făcut. Deci, după ce au venit la El, samarinenii Îl rugau să rămână la ei. Și a rămas acolo două zile. Și mult mai mulți au crezut pentru cuvântul Lui. Iar femeii îi ziceau: Credem nu numai pentru cuvântul tău, căci noi înșine am auzit și știm că Acesta este cu adevărat Hristos, Mântuitorul lumii.

Origen: Ne-am putea intreba, cu destula indreptatire: cum de Mantuitorul a putut sa stea doua zile cu samaritenii, care il rugasera sa stea, el, care interzisese discipolilor sai sa intre in orasele samaritene (Mt 10). E evident ca discipolii au intrat si ei, impreuna cu El. Raspundem ca a merge pe calea popoarelor inseamna a se lasa castigat de credinta in care cred acele popoare si a face din ea regula de conduita, deci a intra in orasele samaritene inseamna a adera la falsa invatatura [...], dar, cand ei abandoneaza invatatura lor personala pentru a veni sa Il caute pe Isus, atunci este permis a locui cu ei.

Sf Ioan Chrysostom : Iudeii, in ciuda tuturor miracolelor carora le fusesera martori, ramaneau in incredulitatea lor, in vreme ce samaritenii, fara sa vada niciun miracol si doar dupa ce l-au auzit pe Isus manifesta fata de El o credinta cu adevarat extraordinara: "Și mult mai mulți au crezut pentru cuvântul Lui". Pentru ce, atunci, Evanghelistii nu ne-au adus la cunostinta continutul unui asemenea discurs ? Pentru a ne invata ca au trecut sub tacere numeroase lucruri importante, dar, pe de alta parte, ei ne fac sa intrevedem puterea acestui discurs, din moment ce i-a convins pe locuitorii acelei cetati. Dimpotriva, acolo unde auditorii nu se lasa convinsi, Evanghelistii sunt ca si obligati sa reproduca cele rostite de Mantuitor, pentru ca sa arate ca putinatatea celor convinsi nu poate fi imputata insuficientelor cuvantului, ci relei dispozitii a auditorilor.
[...]
Si pana atunci profetii si ingerii venisera in calitate de mantuitori, dar singurul adevarat Mantuitor este cel care mantuieste nu numai in timp, ci pentru vesnicie. In ciuda intrebarii acelei femei samaritence care pare a contine un dubiu "Sa nu fie acesta Cristosul ?", ei nu raspund "noi banuim", ci "noi stim". Ei merg mai departe [decat ea] si recunosc in El adevratul Mantuitor al lumii, adica nu un mantuitor cum se mai aratasera si pana atunci. Ei se exprima in acest fel dupa ce doar l-au auzit vorbind, ce nu ar fi spus ei, oare, daca ar fi vazut miracolele atat de numeroase si extraordinare pe care le opera ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote