Subiect: Ajutor urgent
View Single Post
  #40  
Vechi 01.02.2010, 19:22:08
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Preasfanta si Preacurata Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, stiu ca sunt spurcat si necurat si nevrednic si plin de tot pacatul! De aceea, ca unul ce sunt vinovat, cu multa rusine si cu lacrimi cad si strig catre tine : "Stapana mea, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma, ajuta-ma si ma mangaie pe mine nevrednicul robul tau Vasile".
Maica a toata magaierea, nu inceta a-L ruga pe Fiul tau si Dumnezeu, caci sufletul meu ticalos si pacatos a coborat in adancul rautatilor, iar eu pacatosul si intinatul, gandindu-ma la pacatele mele cele dinainte si cele de acum, graiesc : nu este nici o rautate pe care , eu ticalosul, sa n-o fi facut. De aceea, ma inspaimant si ma tem de Fiul tau si de Dumnezeul meu si de dreapta Lui judecata. Pentru aceasta, cu inima zdrobita si cu lacrimi strig catre tine: milostiveste-te , Stapana mea, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma pe mine care cu mintea de sine stapanitoare am calcat indreptarile tale si poruncile Fiului tau si Dumnezeului meu!
Nu ma lasa sa pier in spurcaciunile si deprinderile mele cele pacatoase, ci trimite-mi milele tale cele bogate. Tu, ceea ce esti Maica indurarilor si milostivirilor, nu ma trece cu vederea pe mine cel pierdut, ci intoarce-ma si ma scoate din tina pacatului precum de demult Fiul tau a scos-o pe desfranata, pe fiul cel risipitor si pe vamesul.
Daruieste-mi izvoare de lacrimi si spala-mi intinaciunea pacatelor mele. Nu ma lepada, nu te scarbi de mine spurcatul, ci cu apele indurarilor tale, atinge sufletul meu cel aprins de patimi necurate. Izbaveste-ma de flacarile cu care ma aprind demonii. Rapeste-ma din fata acestor caini care ma latra. Vreau sa vad cum ii alungi de la mine pe acesti diavoli intunecati, predandu-ma in mainile luminosilor si bunilor ingeri! Caci tu esti Nascatoarea de Dumnezeu, mantuirea pacatosilor, aparatoarea si intoarcerea celor deznadajduiti, mangaierea celor intristati.
Fiul tau si Dumnezeul nostru te-a daruit mie, celui ce te cheama din toata inima, ca pe o mijlocitoare! Miluieste-ma, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pe mine nevrednicul, pentru milostivirea Fiului tau si Dumnezeului nostru. Amin!
Reply With Quote