View Single Post
  #5  
Vechi 15.11.2014, 20:18:08
tudormihai tudormihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2014
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am mai spus istorioara asta o data, pe forum. Cer indurare de la cei pe care ii plictisesc.
Asadar, odata, de mult, unul dintre numerosii tineri care se formau la scoala lui Socrate vine catranit. Se vedea ca gandul ii era in cu totul alta parte decat la ceea ce preda maestrul. Vazandu-l atat de obidit, Socrate il intreba care e pricina lipsei sale de concentrare. "Nu stiu ce sa fac", spuse tanarul. "Iata, iubesc o fata. Nu stiu daca sa ma insor sau sa nu ma insor". "Fiule" raspunse Maestrul, "fiule, acum inteleg pricina suprararii tale si o gasesc foarte intemeiata. Fiindca, daca nu te vei insura si fata se va duce dupa altul, iti va parea rau. Iar daca te vei insura, mai devreme sau mai tarziu, dar, de obicei, mai devreme, iti va parea rau. Asadar, fie ca te vei insura, fie ca nu te vei insura: iti va parea rau".

Acuma stii, tinere prieten, se spune ca un sut in fund este un pas inainte. Nu stii cum e mai bine. Ceea ce la un moment dat ti se pare a fi un bine, ba chiar tot binele de pe pamant, se poate dovedi mai apoi dezastruos. Dar, spre deosebire de tine, Dumnezeu stie ce e mai bine, fiindca, de acolo de unde e El, are alta perspectiva. De aceea, eu socot ca e un lucru foarte bun sa te rogi. Doar ca e bine sa-i lasi Domnului un pic de spatiu de manevra si, pazind legile Lui si rugandu-te Lui, spunandu-i si ca ai vrea cu toata inima fata aceea, dar nu voia ta, ci a Lui sa se faca, sa ai incredere ca te va auzi si ca va face asa fel incat ceea ce ti se va intampla va fi cea mai buna solutie pentru ea si pentru tine.

In Cristos, Domnul,
M.D.

Multumesc mult pentru raspuns!
Reply With Quote