View Single Post
  #4  
Vechi 26.11.2012, 11:28:45
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Frumos era ca bunica sa nu fie lasata singura in camera: sa faca cineva priveghere la capul ei: fie sa-i citeasca o rugaciune, sau sa-i zica o cantare sau pur si simplu sa o privegheze.
asa e frumos si asa se practica.Cand a murit soacra mea, nu a fost lasata nici o clipa singura: am plans-o, ne-am rugat ptr ea, am citit psaltirea.In zona noastra e considerat o necuvinta sa lasi trupul celui decedat singur.

Poate ca daca tot vorbim de semne, a fost un semn sa va aduceti aminte ca aveti un om care vi-a fost aproape o viata intreaga in camera de alaturi. Poate ca a fost un semn prin care ea isi dorea macar atunci, cand era pe masa sa va aiba pe toti alaturi.
Sunt de aceeasi parere cu tine, Lore. Raposatul trebuie privegheat. Asa e crestineste, mai ales ca-n zilele acelea sufletul lui este prin preajma. Trebuie intretinuta lumanarea aprinsa, cadela. Si cum sa-l lasam singur pe cel sau cea care ne-a fost apropiat, l-am iubit, ne-a iubit...
Dar uite, comunitatea europeana interzice tinerea decedatilor in casa. Este obligatoriu, in unele zone, sa-l ducem la capela din cimitir. Sunt cimitire care nu permit ca pe timpul noptii sa ramai acolo. Si chiar de s-ar pernite, e sinistru sa iti petreci noaptea acolo iar iarna ar fi si mai rau.
Revenind la subiect, nu cred ca accidentul relatat este vreun semn. A fost o intamplare nefericita. Bine ca n-a fost mai rau.
Ceva asemanator ni s-a intamplat si noua acum multi ani cand a murit tatal meu, Dumnezeu sa-l odihneasca!. Dupa ce a fost ingropat, s-au asezat coroanele pe mormant si noi obisnuiam in fiecare zi sa mergem la mormant sa tamaiem si sa aprindem o lumanare. Intr-o zi, am lasat o lumanare aprinsa, gresit amplasata, am plecat si nu stiu cum, in timpul noptii au luat foc coroanele de pe mormant. Cineva, dintr-o curte vecina, a vazut valvataia, a anuntat vecinii si impreuna au stins focul. A fost foarte trist... ce ne-am mai speriat! parintele paroh ne-a mai linistit.
Asta este... se mai intampla si de-astea. Grija mare!
Doamne ajuta!
Reply With Quote