View Single Post
  #144  
Vechi 02.12.2012, 22:43:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Intrebarea este pentru oricine este interesat de posibilitatea ca sa existe o concordanta intre Teoria M si Dogmatica Sf Ioan Damaschin. As fi bucuros sa fii cu adevarat interesata de acest subiect, normal ca este interesant si punctul tau de vedere,
precum si al tuturor celor care doresc sa participe la "cestiune" ... :)
Iti spun pe scurt ce cred, iar dupa o sa ma retrag de la discutii pentru ca e preferabil ca cei avizati sa se pronunte, nu cei fara cunostinte cel putin medii de fizica. Eu nu le am. Nu stiu daca am inteles bine teoria M, poate se refera la altceva, nu la ce ma gandesc eu, deci, cu riscul de a spune tampenii, am dedus ca ea lanseaza ipoteza unui pluriunivers in care universurile pulseaza/vibreaza, atingerea lor avand consecinta un big bang. Sf. Ioan Damaschin vorbeste de un univers inchis (sferic).Ca sa existe o concordanta intre univers si pluriunivers, ar trebui ca universul nostru sa vibreze si sa nu vibreze in acelasi timp, ceea ce ar insemna ca se afla in doua locuri diferite in acelasi timp, caz in care am putea spune ca e pluriunivers.

Last edited by ioanna; 02.12.2012 at 22:47:41.
Reply With Quote