View Single Post
  #33  
Vechi 28.09.2008, 13:00:37
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de podolski
si mai vroiam sa mai zic, ca tot veni putin vb de Parintele Arsenie.

Sper sa fie canonizat cat mai repede, iar toti cei care vorbesc il de rau sa se rusineze si sa-si bage pamant in gura ca au jignit pe Sfantul lui Dumnezeu .

Sper ca sa ajung si eu la mormantul parintelui anul asta. Sa ma lase sa ajung.

Iar parintele Staniloaie(stiu ca e adormit), si toti sfinti ierarhi si preoti care au semnat caterisirea lui sa isi bage unghiile in gat ca au nedreptatit un DAR de la Dumnezeu.

Stiti cum e. Prietenul la nevoie se cunoaste!

Pai Par Staniloae nu avea cum s semneze o caterisire,ca asta fac doar episcopii.Parca am citi si eu ceva,nu-mi amintesc bine in care PaR Satniloae zicea ceva impotriva Par Arsenie,si sincer si mie mi-a parut rau,pt ca tin mult la amandoi.Cred ca s-a nselat,cum de altfel,daca stii Sf Chiril al Alexandriei scria impotriva Sf Ioan Gura de Aur,si-l facea harcea parcea.A avut un vis,in care i-a aparut maica Domnului,si el s-a dus sa se inchine ei,dar Sf Ioan Gura de Aur l-a oprit,si i-a zis ca pana nu inceteaza cu calomnia la adresa lui,nu ii da voie sa se inchine Maicii Domnului.Atunci a intervenit Maica Domnului si l-a rugat pe Sf Ioan sa-l ierte,ca se osteneste mult pentru ea(a scris multe despre Maica Domnului impotriva lui Nestorie).Atunci ei 2 sfinti s-au imbratisat si de atunci Sf Chirl si-a retractat tot ce a zis si scris impotriva Sf Ioan.
Cred ca asa este si aici,exact la fel,penrtru ca cei doi,unul este telog(Par Staniloaie) celalat om al faptei Par Aresnie,si cred ca Par Staniloae nu l-a inteles,de fapt tipic pentru eruditi,sa nu inteleaga pe cei care lucreaza mai practic.
Dar cre d ca acum sunt bine amnadoi si in pace.
Reply With Quote